Województwo Lubelskie jako pierwszy region w Polsce ogłosiło pierwsze nabory wniosków o dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Dzięki unijnym środkom tylko w III i IV kwartale tego roku Wojewódzki Urząd Pracy na walkę z bezrobociem i aktywizacją zawodową pozyskał ponad 260 milionów złotych.
– Perspektywa 2021-2027 otwiera nowe możliwości rozwoju dla naszego województwa, a zarazem pozwala na realizację wypracowanych, sprawdzonych praktyk - mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego i dodaje, że program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 jest odpowiedzią na potrzeby samorządów, jak i mieszkańców regionu.
W środę podczas konferencji „Nowa perspektywa – nowe możliwości. Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 w działaniach WUP w Lublinie” spotkali się specjaliści, którzy wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi aktywizacji społecznej i zawodowej, a także debatowali jak rozplanować wydatki z budżetu europejskiego w celu zmniejszenia bezrobocia.
- Jako instytucja pośrednicząca po prostu wspieramy te instytucje powiatowe, żeby one mogły za pieniądze unijne również realizować swoje zadania. Jeżeli chodzi o ludzi młodych to bardzo istotnym projektem wydaje się projekt z działania 9.2 Alma. To jest aktywizacja osób młodych na rynku pracy. Specjalnie dobrane osoby, które mają szansę na to, że półroczne staże zagraniczne przyniosą im efekt pewnego doświadczenia i aktywizacji. Te osoby będą właśnie kierowane do tej formy. W tej chwili trwa ocena wniosków, a na początku przyszłego roku będziemy podpisywali pierwszą umowę – mówi Tomasz Pitucha, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Wspomniał także, że największym wyzwaniem obecnie, jest aktywizacja młodych, którzy są długotrwale bezrobotni.
- Osoby młode, które są nieaktywne nawet zyskały sobie takie określenie „Nit”, czyli takie które po skończeniu edukacji w szkole, a czasami nawet po przerwaniu nie podejmują żadnych działań, żeby dojść do stabilnej pracy. Działania wobec tych osób są zapisane w dokumentach strategicznych naszego województwa, ale także w rządowych. Między innymi ten projekt Alma, ale również projekt Ochotniczych Hufców Pracy ma służyć temu, żeby do takich osób docierać i wyposażać je w umiejętności takie, które na rynku pracy zaprocentują i będą chętniej absorbowani przez pracodawców – dodaje dyrektor WUP. Dla tej grupy planowane jest uruchomienie kolejnych 7 naborów na kwotę 210 mln złotych.
Nie tylko bezrobotni skorzystają z funduszy. W przyszłym roku planowane jest wdrożenie aż 78 naborów, w tym 40 już w pierwszym kwartale, na czym skorzystać ma np. lubelska służba zdrowia.
- Będą to nabory z wszystkich obszarów, a przede wszystkim z obszaru zdrowia. To wsparcie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, podstawowej opieki zdrowotnej, programy profilaktyczne, wsparcie Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Również będziemy realizować nabór w kontekście przedsięwzięcia priorytetowego, jakim jest utworzenie Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży i modernizacja teatru im. Juliusza Osterwy – mówi Anna Brzyska, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi UMWL.
Podczas konferencji paneliści prowadzili również dyskusje o „Gwarancji dla młodych w perspektywie 2021-2027” oraz „Badaniach rynku pracy jako szansa na skuteczną realizację celów”. Swoje stoiska przygotowali także beneficjenci Funduszy Europejskich, którzy zrealizowali projekty z zakresu aktywizacji zawodowej. Na miejscu byli także eksperci – pracownicy Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich. Była to okazja do skorzystania z wiedzy i dobrych praktyk ekspertów oraz osób, które zrealizowały projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich.