Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 grudnia 2023 r.
22:39

„Słyszeliśmy już wiele pięknych słów, teraz czekamy na czyny”

0 A A

W środę rano objął urząd ministra infrastruktury, a już kilka godzin później był w Lublinie by „wypić piwo, które nawarzyli jego poprzednicy”. Dariusz Klimczak spotkał się z przedstawicielami branży transportowej w związku z protestem na granicy w Dorohusku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy: przewoźnicy protestujący na przejściu granicznym w Hrebenne oraz z zakończonego protestu w Dorohusku domagają się m.in. wprowadzenia zakazu rejestrowania w Polsce firm transportowych z zagranicznym kapitałem i zlikwidowania ukraińskiego systemu kolejki elektronicznej.

– Przyjechałem tutaj, do samego źródła wysłuchać kwestii, które trzeba rozwiązać, żeby zażegnać ten kryzys. To jest pierwsze spotkanie z serii, które muszę wykonać żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskiej gospodarki i polskiego przedsiębiorcy – powiedział przed spotkaniem z przedstawicielami strajku minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Kolejny z protestów przewoźników na granicy rozpoczął się 6 listopada. Zakończył się raptownie 11 grudnia po decyzji wójta gminy Dorohusk, Wojciecha Sawy, który w poniedziałek ogłosił zakaz kontynuacji protestu. Przewoźnicy złożyli do sądu odwołanie od decyzji włodarza. Sąd ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Złożyli także wniosek o zorganizowanie nowego protestu. Wójt wydał decyzję odmowną. W tym przypadku, czy decyzja odmowna była właściwa, odpowiedź dostaną po 24 godzinach. Podczas środowego spotkania rozmawiać chciały obie strony.

– Liczymy na to, że to spotkanie będzie konstruktywne. Już dość długo stoimy na tych granicach i liczymy na to, że pan minister przywiózł nam dzisiaj jakieś dokumenty, które pozwolą nam jakoś konkretnie rozwiązać problemy naszych firm. Słyszeliśmy już wiele pięknych słów, czekamy na czyny – mówił Tomasz Borkowski, przewoźnik oraz członek komitetu obrony przewoźników i pracodawców transportu.

Rozmowy trwały blisko 2 godziny. Jak określiły obie strony, była to rzeczowa i twarda męska rozmowa.

Odczuwam, że przewoźnicy byli zaniedbywani i pomijani, a ich argumenty nie były wysłuchiwane. A jeżeli ktoś z tym państwem rozmawiał, to przedstawiał swoje argumenty. Ja przyjechałem tutaj w zupełnie innej formule – wysłuchać argumentów tych państwa. Zanotowałem szereg argumentów, będę chciał je przedstawić również także tym stronom z którymi będę rozmawiać – mówił po spotkaniu minister Klimczak. Zapowiedział także spotkania dotyczące monitorowania umowy pomiędzy UE, a Ukrainą. Nowy minister chce także spotkać się ze swoim odpowiednikami ze strony ukraińskiej.

Dariusz Klimczak wysłuchał, zanotował i obiecał zajęcie się uwagami, które zgłosili protestujący przewoźnicy. Zapowiedział także, że w tej sprawie podejmie współpracę z innymi obszarami funkcjonowania państwa, a także swoimi odpowiednikami ze strony innych państw.

– My wszyscy chcemy pomagać Ukrainie, natomiast odpowiedzialnością państwa polskiego jest zwrócenie uwagi na tych, którzy dzisiaj stanowią solidny trzon polskiej gospodarki, a nim jest transport – mówił minister infrastruktury. Zwrócił uwagę na to, że zaczęło się od protestu przewoźników, ale ta sytuacja odbija się także na inne branże.

Minister Klimczak zapowiedział, że jego działania będą szanować zarówno umowę, wartości jaką jest wspólny rynek, chęci pomocy Ukrainie, ale uwzględniające interesy polskiego przedsiębiorcy.

Przewoźnicy zwrócili także uwagę na problemy znajdujące się po stronie ukraińskiej. Minister obiecał, że przekaże je swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi.

– Jesteśmy po wielu miesiącach batalii o transport. Co kwartał dostawaliśmy jakąś garść obietnic, a później okazywało się, że z tych obietnic wynika niewiele. Dajemy panu ministrowi Klimczakowi duży mandat zaufania. W naszej opinii rozmowy są konstruktywne i widzimy zrozumienie dla naszych postulatów. Mamy nadzieję, że w końcu będziemy mieć ambasadora naszych spraw – mówi Rafał Mekler.

Na razie nie będzie zawieszenia protestu. Jak mówi Mekler „minister potrzebuje lewara, pokazującego problem, z którym pojedzie do Brukseli”. Przewoźnicy złożyli zgłoszenia kolejnych protestów i zapowiadają kolejne. Aby pokazać chęć współpracy, przewoźnicy w Korczowej w ramach dobrej woli przepuszczają przez granicę więcej aut niż jest zgłoszone w proteście.

– Trzeba wyraźnie podkreślić to, że gestów dobrej woli z naszej strony już było kilka. A co zrobiła strona ukraińska? Wynajęła kancelarię prawną, która na ich zlecenie wystosowała do władz samorządowych 3 wnioski o cofnięcie pozwolenia na manifestację – wskazał Waldemar Jaszczur, przewodniczący komitetu obrony przewoźników i pracodawców transportu.

– Pomysł jest taki, że będziemy na odcinku pomiędzy granica a Chełmem co 300 metrów zgłaszać kilka lub kilkanaście protestów – tłumaczy Mekler. – Wiadome, że wójt będzie te wszystkie wnioski oddalał, ale te wnioski będą rozpatrywane w sądzie w trybie 24-godzinnym przez losowych sędziów. Prawo statystyki i rachunek prawdopodobieństwa jest po naszej stronie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium