Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 maja 2021 r.
18:01

Górki czechowskie mają ścieżkę, która łącząc dzieli [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
97 8 A A

W czwartek oficjalnie otwarto ścieżkę zbudowaną na górkach czechowskich przez spółkę TBV Investment. Władze miasta chwalą alejkę jako miejsce do wypoczynku oraz połączenie Czechowa ze Sławinem. Z kolei krytycy twierdzą, że ścieżka dzieli ekosystem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trasa zaczyna się przy ul. Poligonowej naprzeciw os. Botanik, a kończy za komisariatem przy Koncertowej. Ma nawierzchnię z kruszywa, krawężniki z granitowej kostki, jest oświetlona, wyposażona w ławki i kosze na śmieci.

Razem z nią powstał plac zabaw i hotel dla owadów. Bliżej Czechowa jest także nieogrodzony wybieg dla psów z urządzeniami do zabaw tonącymi w niewysokiej obecnie nawłoci, inwazyjnej roślinie porastającej górki.

W dolinie obok placu zabaw stoją jeszcze przenośne plastikowe toalety. Mają pozostać, jak informuje TBV Investment, na najbliższy weekend, na który spółka zapowiada wydarzenia dla mieszkańców.

Od czwartku ścieżka jest oficjalnie otwarta, chociaż już wcześniej korzystało z niej wielu spacerowiczów, ignorując stojące przy wejściu tablice z informacjami, że jeszcze nie wolno tu wchodzić. Tablice już zdjęto.

Alejka powstała na zlecenie i koszt TBV Investment. Firma już w 2019 r. zawarła z Ratuszem umowę: obiecała sprzedać miastu za złotówkę 75 ha górek i urządzić tu park, w zamian za zgodę na zabudowę, głównie blokami, innych 25 ha górek.

Obiecana sprzedaż ziemi doszła do skutku, 75 ha stało się własnością miasta i właśnie na części tego obszaru powstała ścieżka. Spółka przedstawia ją jako zalążek parku. – To pierwszy etap – mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV Investment.

Kolejne etapy są uzależniane przez firmę od tego, czy miasto, zgodnie z umową, zmieni plan zagospodarowania górek. Zmiana miałaby umożliwić TBV wspomnianą budowę bloków na terenie pozostającym własnością spółki.

Droga do opracowania oraz uchwalenia nowego planu zagospodarowania górek została utorowana już w lipcu 2019 r. Rada Miasta uchwaliła wtedy studium przestrzenne wyznaczające na górkach strefy pod zabudowę wielorodzinną.

Studium zostało jednak zaskarżone do sądu, sprawy są w toku, a Ratusz zapewnia, że poczeka z pracami planistycznymi na prawomocne wyroki. – Nie będziemy tych prac podejmować – potwierdza Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Teoretycznie TBV już teraz może się starać o możliwość budowy mieszkań na górkach w trybie ustawy „lex deweloper”. Firma mogłaby się powołać na obowiązujące (mimo zaskarżenia) studium przestrzenne i poprosić radnych o taką zgodę.

Spółka przyznaje jednak, że nie będzie korzystać z tej ścieżki. – Myślę, że nie – mówi Zbigniew Dymowicz, dyrektor inwestycji w TBV i przypomina, że Rada Miasta konsekwentnie odmawiała deweloperom zgody na budowę w tym trybie.

Ratusz otwarcie popiera pomysł przeznaczenia części górek pod mieszkania. – Bez ręki człowieka i jego ingerencji ten teren będzie podlegał dewastacji – przekonuje Szymczyk. Chwali też ścieżkę jako połączenie Czechowa ze Sławinem.

Nie połączenie a podział widzą tymczasem w tej alejce aktywiści przeciwni urbanizacji górek. Nie przyszli, co było dla dziennikarzy pewnym zaskoczeniem, na wczorajsze otwarcie ścieżki. Skrytykowali ją za to dzień wcześniej na Facebooku.

Ich zdaniem alejka „na pół dzieli ekosystem górek”. – Jest przy okazji ohydną atrapą, niemającą nic wspólnego z jakimkolwiek parkiem naturalistycznym – piszą na swojej stronie „Górki Czechowskie Wietrznie Zielone”.

Sami krytycy spodziewają się, że nowa ścieżka przyciągnie wiele osób. – Świadczy to wyłącznie o olbrzymiej potrzebie mieszkańców Lublina do posiadania terenów zielonych. Bez blokowisk. Tych mamy w okolicy aż nadto – piszą aktywiści.

Działacze przeciwni budowie alejki twierdzili wcześniej, że ma ona ponad 1 km długości, więc zgodę na jej budowę musiało poprzedzić wydanie decyzji środowiskowej, której nie było. Zarówno Ratusz jak i TBV mówili o mniej niż 1 km.

Długość alejki pod kątem jej zgodności z projektem obiecywał sprawdzić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dyrektor Dymowicz informuje, że spółka zgłosiła do odbioru ścieżkę o długości 984 m, a nadzór nie wniósł zastrzeżeń.

Nowe elementy mają być formalnie przekazane miastu. – To kwestia miesiąca – mówi Edyta Pytka z TBV. Później to samorząd Lublina ma odpowiadać za ich utrzymanie. – Będziemy się tym opiekować – zapewnia zastępca prezydenta.

TBV Investment przyznaje, że nie zamierza na razie rozbierać blaszanych płotów otaczających części górek pozostające jej własnością. – Na razie tak zostanie – mówi Dzioba i wyjaśnia, że ogólnodostępną częścią górek jest ta należąca do miasta.

Na pierwszy weekend

W sobotę o godz. 11 przy alejce zajęcia z jogi na trawie ma prowadzić Marta Iwanek. Na niedzielę na godz. 10 planowany jest trening biegowy z Pawłem Wysockim. W oba te dni od godz. 12 do 15 w pobliżu alejki mają być atrakcje dla dzieci: zabawy z chustą animacyjną, terenowy tor przeszkód, pokaz dużych baniek mydlanych, gry i zabawy ruchowe, skoki w workach, rzuty do celu, przeciąganie liny, unihokej, badminton, kręgle, ringo, warsztaty plastyczne, konkursy sportowe i gra terenowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty