Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 października 2021 r.
20:14

Niespodziewana decyzja rektora KUL. Pięć dni przed zakończeniem naboru na kierunek

KUL
KUL (fot. Archiwum)

To jedyny taki kierunek na wschód od Wisły – mówią oburzeni pracownicy (byli i obecni) Instytutu Nauk o Sztuce KUL. Nie zgadzają się z decyzją władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia postanowiła nie uruchamiać studiów z historii sztuki w nowym roku akademickim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Decyzja o zamknięciu rekrutacji na studia licencjackie i magisterskie z historii sztuki zapadła 15 września, pięć dni przed zakończeniem naboru. Pracownicy instytutu nazywają ją nieuzasadnioną i niesprawiedliwą. Przytaczają też dane. Według ich informacji, do połowy września na 20 miejsc było 13 chętnych, co stanowiło 65 proc. limitu przyjęć.

– Dla porównania, w tym samym dniu np. filologia klasyczna miała 30 proc. (na studia magisterskie zaledwie 20 proc.), filologia polska oraz krajoznawstwo i turystyka kulturowa niewiele ponad 50 proc. chętnych, a ich rekrutacji nie zamknięto – czytamy w podpisanym przez wykładowców liście do rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego.

„Pracownicy gorszej kategorii”

Autorzy pisma mają też uwagi do sposobu, w jaki dowiedzieli się o decyzji uczelnianych władz. Mieli zostać o niej poinformowani w mailu przesłanym dzień po zamknięciu rekrutacji. Sądzą, że przy ocenie naboru, oprócz liczby chętnych, brano pod uwagę m.in. punkty za publikacje pracowników i odpływ studentów po pierwszym roku, choć wcześniej takich kryteriów nie stosowano. Dodają, że niespodziewane i błyskawiczne działania utrudniły dalszą naukę absolwentom studiów licencjackich, którzy byli gotowi przygotowywać magisteria na KUL, a teraz zostali pozbawieni „rozsądnego wyboru”.

– Dotychczasowy tryb przekazywania informacji w ww. kwestiach sprawia, że czujemy się jak pracownicy gorszej kategorii, niezasługujący na elementarny szacunek, tak na poziomie zwyczajów wspólnoty uniwersyteckiej, jak i praw pracowniczych, o których respektowanie prosimy. Naszą sytuację uzupełnił brak wsparcia przełożonych. Nie zostaliśmy ostrzeżeni o rozpatrywanej, ponoć już przed wakacjami, możliwości zamknięcia historii sztuki, co umożliwiłoby podjęcie działań naprawczych. (…) Pragniemy wierzyć, że zaistniała sytuacja jest wynikiem serii niedomówień i braku przepływu informacji między poszczególnymi instancjami – czytamy w liście.

„Zniszczyć jest łatwo”

Swój list do rektora wysłało także czworo emerytowanych pracowników instytutu. – Boli nas niezrozumiała decyzja Jego Magnificencji, jesteśmy poruszeni dążeniem do likwidacji kierunku, który był częścią Wydziału Nauk Humanistycznych KUL od 1945 roku – możemy przeczytać w piśmie. – Zniszczyć dzieło kilku pokoleń wybitnych i zaangażowanych w życie polskiego Kościoła historyków sztuki jest łatwo. Czy naprawdę jest to konieczne? – czytamy dalej.

– Jestem zaskoczony dążeniem do likwidacji tego kierunku. Bo dla mnie jest to jednoznaczne. Teraz nie ma naboru i za rok, nawet jeśli rektor pozwoli go przeprowadzić, może nie być chętnych. Mogą się obawiać, że znowu rekrutacja zostanie wstrzymana – mówi nam prof. Lechosław Lameński, który z uczelnią był związany przez ponad 50 lat, a przez ponad 20 był kierownikiem Katedry Sztuki Nowoczesnej. – To jedyny taki kierunek na wschód od Wisły. Przez lata wykształcono tu tysiące absolwentów historii sztuki, którzy chętnie byli przyjmowani do pracy w instytucjach w całym kraju i nigdy nie dawali plamy.

Poprosiliśmy uczelnię o podanie powodów decyzji o zamknięciu rekrutacji na historię sztuki i komentarz do uwag dotyczących braku informacji w tym zakresie. Zapytaliśmy też o to, czy w grę wchodzi – o co proszą pracownicy – uruchomienie w tym roku akademickim studiów z tego kierunku na pierwszym roku studiów magisterskich i czy podobne sytuacje miały miejsce w przypadku innych kierunków.

– Cieszymy się z zainteresowania Historią Sztuki na KUL – odpisała nam wieczorem rzeczniczka uczelni Monika Stojowska. – Zapraszamy sygnatariuszy listów, zarówno obecnych nauczycieli akademickich i emerytowanych pracowników, do współdziałania w przygotowaniu strategii wzmocnienia rekrutacji w roku akademickim 2022/23.

Dodaje, że rekrutacja została wstrzymana, ale kierunek nie został zlikwidowany. - Przy odpowiedniej liczbie kandydatów w przyszłym roku może funkcjonować - zapewnia pani rzecznik. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Jak wyłonić najlepszy software house w zaledwie 3 ruchach?

Wybór odpowiedniego software house’u to jedna z najważniejszych decyzji, jeśli chodzi o tworzenie sklepów internetowych. Aby zwiększyć sprzedaż, zoptymalizować koszty i wykorzystać nowoczesne technologie, musisz znaleźć partnera, który rozumie Twoje potrzeby. Oto trzy najważniejsze kryteria, które pomogą Ci w podjęciu decyzji: doświadczenie, elastyczność technologiczna i komunikacja. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Litoterapia – czym jest i jak można ją stosować w domu?

Już w starożytności wierzono, że różne rodzaje kamieni mogą oddziaływać na organizm człowieka poprzez przepływ energii, co z kolei ma przekładać się na wzmocnienie ciała i harmonizację ducha. Współcześnie litoterapia jest zaliczana do metod medycyny niekonwencjonalnej. Staje się coraz bardziej popularna w kręgach osób poszukujących naturalnych sposobów na poprawę jakości życia.

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Zlecenia transportowe – jak je pozyskiwać?

Pozyskiwanie zleceń transportowych jest jednym z najważniejszych wyzwań dla firm przewozowych. W artykule omówimy skuteczne sposoby zdobywania zleceń oraz wskażemy, jak nowoczesne technologie mogą ułatwić ten proces.

W meczu kolejki Ruch Izbica zremisował z Astrą Leśniowice 0:0

Ruch - Astra 0:0, Bug nie zwalnia tempa i komplet wyników chełmskiej klasy okręgowej

W spotkaniu kolejki Ruch Izbica podzielił się punktami z Astrą Leśniowice. Włodawianka nie dała szans Spółdzielcy Siedliszcze. Unia Rejowiec ograła Hetmana Żółkiewka. Bug Hanna pokonał Spartę Rejowiec Fabryczny

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Jak ubiegać się o odszkodowania komunistyczne za krzywdy sprzed lat?

Wielu Polaków, którzy doświadczyli represji w latach 1944-1989, może ubiegać się o odszkodowania komunistyczne oraz zadośćuczynienie za poniesione krzywdy. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje taką możliwość osobom niesłusznie skazanym, internowanym lub represjonowanym za działalność na rzecz "niepodległego bytu Państwa Polskiego".

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty