W tym tygodniu rozpocznie się odkopywanie fundamentów Kaplicy Trójcy Świętej na lubelskim zamku. Mury zostaną wzmocnione po raz pierwszy w ponad 600-letniej historii XIV-wiecznej kaplicy.
Remont kaplicy jest częścią największej od 200 lat przebudowy zamku. Do maja 2008 r. twierdza zyska nowe, pastelowe elewacje, nowy dach i okna. Wyremontowany zostanie dziedziniec, na którym pojawi się scena do organizacji imprez plenerowych, a arkady wokół dziedzińca zostaną oszklone. Zmieni się także aranżacja zieleni na zamkowym wzgórzu. Pojawią się nowe aleje i podjazdy. W muzeum powstanie także nowa szatnia na kilkaset numerków, sklep z pamiątkami oraz windy i podjazdy dla niepełnosprawnych. Na cały remont muzeum wyda 11 mln zł. Pieniądze pochodzą głównie z Unii Europejskiej.
Prace remontowe ruszyły w zeszłym tygodniu. - Ekipa budowlana zaczęła od naprawy osiadających podłóg w południowym skrzydle - mówi Ryszard Kuźniar, kierownik administracyjny muzeum. - Teraz budowlańcy zajmują się remontem podłoża i wymianą instalacji elektrycznych w pomieszczeniach, gdzie na co dzień wystawiane są ekspozycje archeologiczne.
Prawdziwa budowa zacznie się za kilka dni, kiedy ruszą prace przy fundamentach Kaplicy Trójcy Świętej. Budowlańcy odkopią cokół sięgający 8 metrów w głąb ziemi. Potem go wzmocnią i zabezpieczą. - W kronikach nie ma żadnej dokumentacji dotyczącej wzmacniania fundamentów kaplicy - mówi Kuźniar. - Możemy więc sądzić, że będą to pierwsze tego typu prace w jej historii.
Zamkowa kaplica powstała w połowie XIV wieku. W jej wnętrzu znajdują się bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie z 1418 roku. Kaplica jest uważana za najcenniejszy zabytek naszego regionu.
Miłosz Bednarczyk