W sobotę w archikatedrze w Lublinie nastąpi uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Jego zadaniem jest wspieranie biskupa w sprawowaniu urzędu. Synod „ma pogłębiać wiarę i życie religijne, pobudzać działania duszpasterskie, ożywiać aktywność kapłanów oraz wiernych świeckich, a także umożliwiać wymianę doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych środowisk”.
– Uroczyste liturgiczne otwarcie synodu planowaliśmy na 18 kwietnia ubiegłego roku, jednak z powodu epidemii nie było to możliwe. W tym czasie pracowały jednak online komisje synodalne – wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz i rzecznik prasowy archidiecezji. – Na podstawie ankiet zespołów parafialnych i dekanalnych komisje przygotowały materiał pod obrady synodu. Planujemy sześć sesji plenarnych, podczas których przedyskutujemy i przegłosujemy te projekty. Dotyczą one duchowieństwa, młodzieży, rodzin, liturgii i wielu innych tematów ważnych dla archidiecezji. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, synod zakończymy jesienią przyszłego roku.
Synod rozpocznie msza zaplanowana na sobotę o godz. 11 w archikatedrze. „Wydarzenie to będzie jednocześnie dziękczynieniem za beatyfikację Biskupa Lubelskiego Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Matki Elżbiety Czackiej” – zapowiada lubelska kuria.
W nabożeństwie będą uczestniczyć członkowie synodu, proboszczowie parafii i reprezentanci parafialnych zespołów synodalnych.
– Podczas liturgicznego otwarcia synodu 213 członków złoży wyznanie wiary – zapowiada ks. Adam Jaszcz. – To właśnie oni staną się doradcami księdza arcybiskupa, oceniając teksty robocze dokumentów drogą głosowania. Oni też będą zgłaszali poprawki. Owocem ich pracy będzie nowy program duszpasterski na kolejne dekady i nowe prawo diecezjalne. Cieszymy się, że w tym gremium są aż 92 osoby świeckie.
W historii diecezji lubelskiej (obecnie archidiecezji) były dwa synody – kilkudniowy w 1928 roku i ośmioletni w 1977 roku.