We wtorek mija 700 lat od nadania Lublinowi prawa miejskiego magdeburskiego. 15 sierpnia 1317 r. król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny, który potwierdzał miejskość Lublina. Wyjmował go spod jurysdykcji „wojewodów, kasztelanów i jakichkolwiek sędziów”, zaś mieszkańcy od tej pory podlegali sądownictwu wójta, od którego wyroków mogli się odwoływać do dworu królewskiego.
Król uczynił wójtem Macieja z Opatowca i postanowił, że jego władza będzie dziedziczna. Król zdecydował też, że osoby sprawujące władzę wójta będą mogły swoje wójtostwo „sprzedać, zamienić, darować albo tytuł własności przenieść na inną osobę, kiedy tylko zda im się to stosowne”. Wójt miał wyłączne prawo do połowu ryb w rzekach i stawach, mógł też zbudować tyle młynów, ile tylko zdołał.
W akcie lokacyjnym król Władysław Łokietek przyznał też miastu – w przeliczaniu na dzisiejszą miarę – 2500 hektarów ziemi „dla wygodnego i przyzwoitego tam utrzymania mieszczan i mieszkańców”.
Oryginał wydanego w Krakowie aktu lokacyjnego przechowuje Archiwum Państwowe w Lublinie. Pergaminowa karta nie wygląda jednak dokładnie tak jak 700 lat temu, brakuje jego dolnej części. – Pierwotnie dokument miał jednakową wysokość po obu stronach karty, jednak w bliżej nieznanym czasie została odcięta znajdująca się u dołu zakładka, razem z przywieszoną pieczęcią Władysława Łokietka. Stąd dziś jego wysokość jest nierówna – opisuje Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.
Historyczny kawałek pergaminu już jutro będzie mógł zobaczyć każdy chętny. Dokument będzie wyłożony w Muzeum Lubelskim na Zamku od godz. 15 do 19.
Wydarzyło się w Lublinie
15 sierpnia 1317 r.
Lokacja miasta Lublina na prawie magdeburskim
1341 rok
Najazd Tatarów, który zniszczył miasto. Walkę z najeźdźcami stoczył Kazimierz Wielki, na prawym brzegu Bystrzycy (stąd nazwa wsi Tatary); powstają mury miejskie, w tym Brama Krakowska, oraz murowany zamek;
2 lutego 1386 r.
Zjazd lubelski
1418 r.
Ukończenie fresków w kaplicy Trójcy Świętej na zamku lubelskim
1420 r.
sprowadzenie relikwii Drzewa Krzyża Świętego przez biskupa kijowskiego Andrzeja i umieszczenie ich w kościele oo. dominikanów;
1474 r.
podniesienie Lublina do rangi stolicy województwa;
1 i 4 lipca 1569 r.
Unia lubelska
1578 r.
Ustanowienie Trybunału Koronnego
22 sierpnia 1584
W Lublinie umiera Jan Kochanowski
2 czerwca 1719
pożar miasta utrwalony na obrazie znajdującym się w kościele oo. dominikanów
1824 r.
udostępnienie wód mineralnych na Sławinku;
1827-1831
epidemia cholery;
1846
uruchomienie browaru przy ulicy Bernardyńskiej
1909
budowa pierwszego żeliwnego mostu na Bystrzycy przy ulicy Zamojskiej
6-7 listopada 1918 r.
Powstanie w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej
16 marca 1942 r.
Początek zagłady lubelskich Żydów (akcja Reinhardt)
1980 r.
Lubelski lipiec
Źródło: Archiwum Państwowe w Lublinie, Teatr NN