Pracownia genetyczna i modernizacja oddziału położniczego z oddziałem patologii ciąży oraz oddziału noworodków i wcześniaków - tak szpital Jana Bożego chce poprawić dostępność do wysokospecjalistycznej opieki perinatalnej i profilaktyki raka szyjki macicy.
- Do tej pory pacjentki, które chciały zrobić badania genetyczne były odsyłane aż do Łodzi. Teraz na miejscu będzie można wykonać specjalistyczne badania cytogenetyczne oraz molekularne - zaznacza Marzena Kowalczyk, dyrektor szpitala.
- Prenatalna diagnostyka cytogenetyczna i molekularna jest niezbędna w rozpoznawaniu chorób i zespołów genetycznych płodu. Wynik badania cytogenetycznego ma szczególne znaczenie w prawidłowym rozpoznaniu choroby, umożliwia identyfikację rodzin ryzyka genetycznego, jak również pozwala wybrać optymalny moment i sposób rozwiązania ciąży, tym samym zmniejszając ryzyko powikłań w okresie okołoporodowym.
Wady wrodzone i inne poważne choroby występują u ponad 3 proc. noworodków. Wiele z nich można rozpoznać podczas badania USG, zalecanego u każdej kobiety w ciąży. Zespół Downa i inne zaburzenia chromosomowe oraz wiele chorób uwarunkowanych genetycznie nie ujawnia się jednak w rutynowych badaniach USG. - Wyniki badań cytogenetycznych i molekularnych mają także ogromne znaczenie w poradnictwie genetycznym, ponieważ są podstawą do oszacowania ryzyka powtórzenia się nieprawidłowości w kolejnych ciążach - dodaje dyr. Kowalczyk.
W ramach projektu zostaną także zmodernizowane oddział położniczy z oddziałem patologii ciąży, a także oddział noworodków i wcześniaków.
- Każdy z oddziałów zostanie wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny. Dzięki szkoleniom, zwiększą się także kompetencje pracujących tam lekarzy i pielęgniarek - mówi dyr. Kowalczyk. - Będą prowadzone badania przesiewowe i diagnostyczne noworodków, szczepienia ochronne HPV, a także realizowane programy profilaktyczno-edukacyjne dotyczące m.in. świadomego macierzyństwa i profilaktyki okołoporodowej.
Całkowita wartość projektu to blisko 11 mln zł. Pieniądze pochodzą m.in. z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu państwa. Wkład własny szpitala to ponad 2 mln zł. Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, realizacja projektu mogłaby rozpocząć się już w przyszłym roku.