Lubelskie uczelnie kończą rekrutację na rok akademicki 2014/2015. Do dziś mogą rejestrować się chętni do studiowania na Politechnice Lubelskiej. Minął już termin zgłoszeń na Uniwersytet Medyczny. Tu o przyjęcie stara się ponad 9 tysięcy kandydatów
Katarzyna Latała, która ukończyła V LO w Lublinie, stara się o przyjęcie na prawo oraz bezpieczeństwo narodowe na UMCS i KUL. - Nie ma dla mnie znaczenia, gdzie się dostanę. Wybrałam kierunki, które mogą zapewnić mi dobrą przyszłość i udany start w dorosłe życie - mówi tegoroczna maturzystka.
Coś w tym jest, bo oba kierunki należą do najczęściej wskazywanych przez kandydatów na studentów KUL. - Podobnie jak filologia angielska, czy psychologia, które tradycyjnie cieszą się dużą popularnością. Z nowych propozycji najbardziej popularne są stosunki międzynarodowe, czy kogniwistyka - wylicza Lidia Jaskuła, rzeczniczka KUL. Tu rekrutacja potrwa do jutra do godz. 15.
Także do jutra, tyle że do północy, mogą rejestrować się chętni do studiowania na UMCS. Tu kandydaci najczęściej wybierają prawo, finanse i rachunkowość, psychologię, czy filologię angielską.
Dziś dobiega końca rekrutacja na Politechnikę Lubelską. Do wczoraj na studia stacjonarne I stopnia zarejestrowało się blisko 3700 osób. Najwięcej, bo ponad cztery osoby na miejsce chcą się dostać na nowy kierunek inżynieria odnawialnych źródeł energii. Ponad trzy osoby na miejsce starają się o przyjęcie na informatykę, mechatronikę, budownictwo i inżynierię biomedyczną.
Najwięcej czasu mają chętni do studiowania na Uniwersytecie Przyrodniczym. Tu można rejestrować się do niedzieli, 6 lipca. Do tej pory najczęściej wybierane kierunki to: weterynaria, geodezja i kartografia, hipologia i jeździectwo, czy gospodarka przestrzenna.
- Tak jest co roku. Sporą popularnością cieszy się też behawiorystka zwierząt, którą uruchomiliśmy w poprzednim roku akademickim. Obserwujemy też zainteresowanie wszystkimi tegorocznymi nowościami - mówi Anna Woźniak, kierownik działu organizacji studiów na UP.
Zakończyła się już rekrutacja na Uniwersytecie Medycznym. Największym zainteresowaniem tradycyjnie cieszą się kierunki dentystyczny i lekarski, gdzie o jedno miejsce stara się odpowiednio 30 i 17 osób.