Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 lipca 2024 r.
13:30

Kiedy pieniądze z KPO? Szyszko w Lublinie o „skoku cywilizacyjnym"

(fot. ArtS )

Dzisiaj wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Krzysztof Szyszko odwiedził Lublin. Zapowiedział rządowe wsparcie samorządów ze środków pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na spotkanie z wiceministrem przybyło niemal 200 samorządowców w całego województwa. Chcieli dowiedzieć się w jaki sposób i kiedy będą mogli oni wykorzystać w swoich gminach środki z KPO. Przed spotkaniem z samorządowcami wiceminister zdradził dziennikarzom szczegóły negocjacji z Unią Europejską dotyczących właśnie KPO.

– Przez ostatnie 20 lat obecności Polski w Unii, to była bardziej mowa o nadganianiu wszystkich, nadrabianiu zaległości, inwestycji infrastrukturalnych, które tak naprawdę powinny w Polsce powstać już dużo, dużo wcześniej – mówił Jan Szyszko. – KPO i fundusze, które mamy teraz, pozwalają nam myśleć o wykonaniu skoku cywilizacyjnego – dodawał wiceminister.

Środki z KPO w ramach wyrównywania szans mają być kierowane m.in. na żłobki. Przede wszystkim do tych gmin, w których brakuje w nich miejsc. Jak przekazał Szyszko, w województwie lubelskim takim miejscem jest powiat włodawski, w którym nie ma już żadnego wolnego miejsca.

Środki z Krajowego Planu Odbudowy płynące z Unii Europejskiej mają służyć również wykonywaniu wielkich inwestycji infrastrukturalnych. Tutaj przykładem jaki podał przedstawiciel rządu jest gazociąg ze Świnoujścia, czy farmy wiatrowe na Bałtyku. 

Środki jakie mają wpłynąć do Polski z budżetu Unii Europejskiej w ramach KPO to ponad 100 mld zł w grantach i drugie tyle w ramach pożyczek.

Trudne negocjacje i duży pośpiech

– Krajowy Plan Odbudowy od początku miał napięty harmonogram, a my, ten rząd, przejęliśmy go z dwuletnim opóźnieniem. Także siłą rzeczy, dopuszczalna odpowiedź brzmi, może nie zagrożony, ale terminarz jest bardzo, bardzo wymagający. My też przeprowadziliśmy rewizję – poinformował Szyszko.

Zdaniem wiceministra, umowy podpisane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości były pełne niedociągnięć i absurdów, które nowy rząd zmuszony był renegocjować. Szyszko stwierdził, że była to „największa i najszybsza rewizja w historii tego programu”.

Rząd renegocjował między innymi zapisy o podatku od samochodów spalinowych. Jak przekazał wiceminister zapis ten udało się znieść, dzięki czemu mieszkańcy regionów wykluczonych komunikacyjnie nie będą musieli dopłacać kolejnych podatków.

Pierwsze pieniądze z KPO do samorządowców z Lubelszczyzny trafić mają „pod choinkę”, czyli tuż przed świętami. Poza funduszami z Krajowego Planu Odbudowy wiceminister pochwalił samorządowców z regionu za sprawne wykorzystywanie standardowych funduszy europejskich na lata 2021-27. Województwo lubelskie jest jednym z najsprawniej radzących sobie z zagospodarowaniem tych środków i do tej pory zakontraktowało już 4,5 procent dostępnych pieniędzy. Mówiąc precyzyjniej jest to około 2,4 mld euro.

Co na to samorządowcy?

– Ja myślę, że oczekiwania są takie, żeby dowiedzieć jak najwięcej, jak to będzie funkcjonowało, bo tak naprawdę, jesteśmy na początku wypracowywania tych środków. Jeszcze żadnych nie wykorzystaliśmy. Jesteśmy po dość bogatym okresie dofinansowań w poprzedniej kadencji. W związku z tym apetyty społeczne i nasze jako samorządowców zostały rozbudzone. W związku z powyższym liczymy na to, że ten rozwój dalej będzie następował – mówi Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Chcemy dalej pozycjonować środki na różnego rodzaju infrastrukturę, w tym drogi i kanalizacyjną wodno-ściekową, ale chcielibyśmy również pójść w kierunku odnawialnych źródeł energii, w związku z rosnącymi cenami właśnie tejże – dodaje wójt.

Samorządowcy twierdzą, że napiętego harmonogramu pozyskiwania środków się nie boją i są gotowi na intensywne działanie.

– Na rozwój infrastruktury, żłobków, przedszkoli, szkół potrzeby samorządu są olbrzymie, więc każdy sposób dofinansowania i pomocy rządowej jest jak najbardziej wskazany – ocenia wójt gminy Jastków, Paweł Jędrejek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

14,00 zł

Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty