W sobotę został odsłonięty pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, współzałożyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wydarzenie odbyło się w dniu setnej rocznicy pierwszej inauguracji roku akademickiego na najstarszej lubelskiej uczelni.
Monument stanął na skwerze abp. Józefa Życińskiego w pobliżu Centrum Spotkania Kultur. Zaprojektował go prof. Jerzy Fober.
– Uczelnia zasugerowała, żeby był to posąg stojącej postaci. Ze swojej strony zaproponowałem nawiązanie do idei, która przyświecała twórcom uniwersytetu, którzy chcieli, żeby był on połączeniem wiary i nauki. Stąd ks. Radziszewski jedną ręką będzie wskazywał na zawieszony na piersi krzyż prałacki, a w drugiej będzie trzymał książkę, którą „podaje” osobie oglądającej pomnik – opisywał kilka miesięcy temu artysta.
Pierwotnie pomnik planowano odsłonić wcześniej, ale przedłużyły się prace związane z powstaniem posągu. Projekt miał być wyłoniony w konkursie, ale komisji pod przewodnictwem prof. Leszka Mądzika nie przypadła do gustu żadna z 11 nadesłanych prac. Dzieło zlecono wiec prof. Janowi Kuczowi, jednak ten z czasem poinformował, że ze względów zdrowotnych nie będzie w stanie go dokończyć. W tej sytuacji wybór padł na prof. Fobera.
Sobotnia data odsłonięcia monumentu nie była przypadkowa. 8 grudnia 1918 r. uniwersytet rozpoczął działalność w tymczasowej siedzibie - gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Odbyła się wtedy pierwsza immatrykulacja i wykład inauguracyjny. Na trzech wydziałach rok akademicki rozpoczęło 390 studentów i 25 pracowników naukowo-dydaktycznych.
Obecnie na ośmiu wydziałach (jeden zamiejscowy w Stalowej Woli) i 47 kierunkach studiuje ponad 11 tys. studentów, w tym ponad 1500 doktorantów i 862 cudzoziemców. Kadra uczelni to 1937 osób, w tym 990 nauczycieli akademickich.