22 lipca był ważnym dniem w kalendarzu w czasach PRL. Władze wykorzystywały go, by chwalić się osiągnięciami i inwestycjami. Kto nie ma pomysłu na weekendowy spacer, może się przejść składając urodzinowe życzenia bardzo wielu miejscom. A nawet trolejbusom!
22 lipca 1944 do Lublina wkroczyły wojska radzieckie i oficjalnie ogłoszono manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Rok później władze ustanowiły Narodowe Święto Odrodzenia Polski. W 1952 roku 22 lipca uchwalono Konstytucję Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Przyjęto m.in. nową nazwę państwa – Polska Rzeczpospolita Ludowa.
To wszystko było wystarczającym powodem by data 22 lipca była czerwoną, świąteczną kartką. Otwarcia, uruchomienia i oddania do użytku organizowano przez wiele lat w dniu święta, choć faktycznie 19, 20 lub 21 lipca. 22 lipca wszyscy świętowali. Na przykład w 1948 roku zorganizowano w trzech miejscach zabawy ludowe. Lublinianie bawili się na nich w Ogrodzie Saskim, na Kalinowszczyźnie i na terenie Cukrowni „Lublin”. Na podstawie z informacji w prasie lokalnej i na stronie www.teatrnn.pl
(oprac. agdy)