Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2020 r.
18:13

Lidl, Biedronka, Stokrotka. Gdzie w Lublinie można oddać butelki zwrotne

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

- Kto przez miesiąc trzyma paragon? – irytuje się jeden z Czytelników, któremu sklep odmówił przyjęcia pustych butelek po piwie. Bez paragonu ani rusz, a okazuje się, że nawet jak się ma dowód zakupu, to w wielu sklepach opakowania są zwrotne tylko z nazwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czytelnik z Kraśnika nie jest pierwszą osobą, która poskarżyła się nam na to, że są trudności z oddaniem butelek. Ostatnio to samo spotkało pana Krzysztofa z Lublina.

– Poszedłem z siatką butelek do pobliskiej Stokrotki. Tam dowiedziałem się, że bez paragonu mogę zwrócić jedynie dwie sztuki, a żeby oddać pozostałe musiałbym kupić kolejne piwa – relacjonuje mężczyzna. – Następnym razem byłem przygotowany. Miałem w telefonie zdjęcie paragonu. Kasjerka co prawda butelki przyjęła, ale zasugerowała, że mogłem już wcześniej ten paragon wykorzystać – opowiada.

Sprawdziliśmy jak zwrot butelek wygląda w praktyce w różnych sieciach. Żabka, Leclerc, Stokrotka, Lewiatan, Carrefour, Zajączek, Kaufland – tu butelki można oddać, ale trzeba mieć ze sobą dowód zakupu.

Co market to inne zasady

* W ogóle butelek nie przyjmuje Lidl i według prawa nie musi. Ustawa 2013 roku (o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) zwalnia sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. z obowiązku przyjmowania opakowań po towarach, których nie ma w asortymencie. A Lidl sprzedaje piwo jedynie w butelkach bezzwrotnych.

– Choć sieć nie wyklucza wprowadzenia innych rozwiązań w przyszłości – tłumaczy Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska,

* W Biedronkach od czerwca 2019 można oddać butelki po dwóch rodzajach piwa (które market ma w sprzedaży).

– W zamian nasi klienci otrzymują rabat na zakupy, podczas których dokonywany jest zwrot butelki lub jednorazowy voucher do wykorzystania przy następnych zakupach – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska. – Analizujemy popularność tego rozwiązania i przyglądamy się dobrym praktykom stosowanym na świecie.

* Każdy sklep Kaufland wyposażony jest w automat TOMRA lub kasę butelkową. – Klienci mogą w ten sposób zwracać dowolną liczbę butelek. W zamian za to otrzymują bon do wykorzystania w marketach Kaufland. Nie ma przy tym konieczności okazywania paragonu. Dowód zakupu jest wymagany, jeżeli klient chce wymienić bon na gotówkę – odpowiada na nasze pytania biuro prasowe sieci.

Daj butelce drugie życie

Na butelki zwrotne postawiła Grupa Żywiec, która pod hasłem „Daj butelce drugie życie” umożliwia swoim klientom zwrot butelek po piwie Żywiec bez paragonu. Ale to teoria, bo nie każdy sklep respektuje zasady akcji. W Lublinie punktów oznaczonych hasłem akcji Żywca jest tylko 30, w Puławach 2, w Świdniku 8, w Zamościu 5. Większość to małe sklepiki.

Jeśli nie sklepy, to może skupy? Jest przecież możliwość oddania szklanych opakowań do wyznaczonych miejsc. Na terenie Lublina i w okolicach znajduje się kilka takich zakładów m.in. na ul. Turystycznej czy ul. Aleksandra Świętochowskiego. Skupy przyjmą butelki zwrotne po piwach i napojach na sztuki lub jako stłuczkę szklaną.

 Co na to rząd?

Polskie Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić oddawanie szklanych opakowań.

– Rozważana jest możliwość wprowadzenia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań – czytamy w odpowiedzi resortu na nasze pytania.

Ministerstwo przyznaje też, że zgodnie z przepisami z 2013 r. przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą prowadzić sprzedaży w opakowaniach zwrotnych.

 

 

 

Lidl i prawo

W ogóle butelek nie przyjmuje Lidl i według prawa nie musi. Ustawa 2013 roku (o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. zwalnia z obowiązku przyjmowania opakowań po towarach, których nie ma w asortymencie. A Lidl sprzedaje piwo jedynie w butelkach bezzwrotnych.

Choć jak pisze nam w mailu Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska, sieć nie wyklucza wprowadzenia takich rozwiązań w przyszłości.

Biedronka i oferta

Markety z szyldem Biedronka butelki przyjmują, ale tylko dwóch rodzajów, bo tylko tyle napoi w butelkach zwrotnych mają w sprzedaży.

Kaufland liderem

Kaufland. W każdym sklepie tej sieci  znajduje się specjalna kasa butelkowa lub automat. Zarówno w kasie jak i urządzeniu za zwrócone opakowania klient otrzymuje specjalny bon, którym może płacić za zakupy. Co ważne, w Kauflandzie nie trzeba mieć paragonu. Chyba, że klient chce butelki wymienić na gotówkę - wtedy trzeba mieć dowód zakupu.

Akcja akcją, ale...

Na butelki zwrotne postawiła Grupa Żywiec, która pod hasłem „Daj butelce drugie życie" umożliwia swoim klientom zwrot butelek po piwie Żywiec, bez paragonu. Ale to teoria, bo nie każdy sklep respektuje zasady akcji. W Lublinie punktów oznaczonych hasłem akcji Żywca jest tylko 30, w Puławach 2, w Świdniku 8, w Zamościu 5.  Większość to małe sklepiki.

Gdzie ten skup?

Jeśli nie sklepy, to może skupy? Jest przecież możliwość oddania szklanych opakowań do wyznaczonych miejsc. Na terenie Lublina i w okolicach znajduje się kilka takich zakładów m.in. na ul. Turystycznej czy ul. Aleksandra Świętochowskiego. Skupy przyjmą butelki zwrotne po piwach i napojach na sztuki lub jako stłuczkę szklaną.

UE mówi „przyjmować"

Porównaliśmy też „polską butelkową politykę” z przepisami i praktyką w innych krajach. W Niemczech powszechne są automaty przyjmujące butelki plastikowe i szklane. W tym kraju trzeba mieć paragon i są one ważne tylko przez pewien czas.

Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. na Litwie, w Czechach i Szwecji. W tym ostatnim kraju kaucję można przekazać na cele charytatywne lub zatrzymać gotówkę dla siebie.

W kilku miastach Polski zostały już ustawione takie automaty, które obsługuje prywatna firma.

Polskie Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić oddawanie szklanych opakowań. - Rozważana jest możliwość wprowadzenia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi - Byłby to jeden z elementów zmian systemowych w zakresie odpowiedzialności przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach za zagospodarowanie odpadów powstałych z tych opakowań – dodaje resort.

W dyrektywie Parlamentu Europejskiego z 2019 r. państwa członkowskie zostały zobowiązane do zbierania 77 proc. butelek z tworzywa sztucznego do 2025 roku, a do 2029 aż 90 proc.

PE wskazuje, że system kaucyjny jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu, ale nie jest obowiązkowy. Kraje członkowskie mogą same zdecydować jak takie wyniki uzyskać.

Ministerstwo Klimatu przypomina, że wyżej wymienione przepisy z 2013 roku obowiązują i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą prowadzić sprzedaży w opakowaniach zwrotnych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty