Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2023 r.
6:47

Lotnisko Lublin. Na półkach krakowskie lalki, a helikoptera nie ma

Autor: Zdjęcie autora agdy
Stoisko w strefie wolnocłowej lotniska
Stoisko w strefie wolnocłowej lotniska (fot. Alarm24)

Nie ma choćby magnesu ze śmigłowcem, niczego. Dlaczego na lotnisku nie można kupić żadnej pamiątki z naszego miasta? – zastanawia się radny, który uważa, że taki brak promocji to poważny błąd. Jak zapewnia firma oferująca pasażerom upominki – ma to się zmienić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejski radny ze Świdnika przyjrzał się ofercie pamiątek jakie na lotnisku może kupić podróżny. Ze zdziwieniem stwierdził, że nie ma tam niczego co by się wiązało z miastem.

Ciupaga zamiast śmigłowca

– Przypadkiem mój samolot się spóźnił i miałem dużo czasu, by zobaczyć co oferuje się turystom wracającym do domu. Nie znalazłem niczego, co by przypominało im pobyt w Świdniku. Nawet magnesu z nazwą miasta i śmigłowcem, który by mógł zagraniczny gość mieć na lodówce. Są krakowskie lalki, można kupić pamiątkę z innych miast, a ze Świdnika nie ma niczego. Nawet Lublin jest mało reklamowany, ale jest – narzeka radny Mariusz Wilk, który napisał o swoich spostrzeżeniach w mediach społecznościowych. Doczekał się nawet ironicznego komentarza, że to lotnisko Lublin, więc co się dziwi.

– Mieszkańcy nie czują braku świdnickich pamiątek. Gdybym wyleciał punktualnie, pewnie sam bym nie zwrócił na to uwagi, ale ktoś na tym lotnisku pracuje, władzom powinno zależeć na promocji. Przecież miasto jest udziałowcem w spółce Port Lotniczy Lublin SA – dodaje radny.

– Ktoś, kto wylatuje z Lublina, kieruje się od razu do bramki, kontroli bezpieczeństwa i nie spaceruje po lotnisku. Wprawdzie duże ono nie jest, ale Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej ma stoisko na szarym końcu od wejścia, za wszystkimi wypożyczalniami aut. Jeśli ktoś nie zdążył kupić pamiątek, to w strefie bezcłowej, lubelskich – poza magnesami – raczej nie znajdzie – podobnie ocenia sytuację pani Zofia, jedna z pasażerek na trasie Lublin-Gdańsk. – Sądzę, że stoisko LOITiK skierowane jest bardziej do przylatujących, choć turysta w ferworze raczej będzie szukał czynnej toalety, taksówki, szynobusu aniżeli pamiątek.

Świdnik będzie zadowolony

– Głosy mieszkańców regionu o tym, że chcieliby widzieć w sklepach na lubelskim lotnisku także pamiątki ze Świdnika, już do nas dotarły. Natychmiast zajęliśmy się tym tematem i obecnie przyglądamy się produktom promującym miasto, które na pewno uzupełnią naszą ofertę. O tym, jakie pamiątki są dostępne w danym sklepie, decydujemy centralnie. Nasi ajenci dostają od nas do prowadzenia gotowy, sprawdzony koncept – wyjaśnia Piotr Rajca, starszy kierownik kategorii Non Food w Lagardère Travel Retail Polska, odpowiedzialny m.in. za pamiątki w firmie, która handluje w tak zwanej strefie wolnocłowej. – Promowanie Polski i jej regionów oraz budowanie sense-of-place, czyli klimatu danego miejsca w naszych punktach sprzedaży, są dla nas ważne. Lagardère Travel Retail w Polsce współpracuje też z rodzimymi producentami, a w sklepach duty free mamy specjalną kategorię pochodzących z Polski produktów Born in Poland.

Regionalnie dla turystów

– LROT wspiera turystów pomagając im zaplanować pobyt, wskazując miejsca warte odwiedzenia, promujemy cały nasz region. Sprzedaż pamiątek jest działalnością dodatkową, uzupełniającą. Nasze najważniejsze zadanie to sprawienie, żeby turysta wyjechał z naszego województwa zadowolony, z pozytywnymi wrażeniami – mówi Dorota Lachowska, dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia, które ma stoisko na lotnisku. Prowadzi je wspomniany LOITiK.

– Granice administracyjne miasta Świdnik i Lublina nie są istotne dla przyjezdnych, oni postrzegają nas jako region i właśnie promowanie województwa lubelskiego i jego stolicy, jest głównym zadaniem naszego stowarzyszenia. Ale jesteśmy otwarci na współpracę – dodaje dyrektor biura zarządu instytucji skupiającej niemal stu członków.

Świdnika wśród nich nie ma i nigdy nie było. Tymczasem stowarzyszenie stara się wspierać i w pierwszej kolejności promować swoich członków, którzy angażują się, także finansowo, w działalność LROT-u.

Kwoty składek członkowskich w LROT zmieniają się w zależności od liczby mieszkańców danego terenu. Samorządy gminne i powiaty grodzkie takie jak Świdnik, czyli mające od 20 000 do 100 000 osób mieszkańców – płacą 5 000 zł.

Magnesy wspomnień

Turyści szykujący się do powrotu do domu, w lokalne pamiątki mogą się zaopatrzyć w centrum miasta. Na przykład w księgarniach.

– Kiedy zaczęło działać lotnisko zauważalnie więcej sprzedajemy pamiątek ze Świdnika, dzieje się to zwłaszcza latem. Ale mieszkańcy też sporo kupują z myślą o prezencie dla gości czy o wysyłce. Praktycznie nie ma dnia, żeby ktoś nie kupił czegoś świdnickiego. Głównie sprzedajemy magnesy na lodówkę. Mamy ze dwadzieścia wzorów, od grafiki śmigłowca Sokół z nazwą miasta po zdjęcia miasta. Są na nich: śmigłowiec eksponowany w mieście, plac Konstytucji 3 Maja, podświetlona fontanna. Kosztują od kilku do kilkunastu złotych – mówi pracownica księgarni Libro, związana z tym miejscem od 23. lat.

– Mamy też filiżanki z podstawką (42 zł) i kubki w kilku kolorach z fotografią miasta (23 zł), one sprzedają się rzadziej niż magnesy – dodaje kobieta, która przyznaje, że bardzo trudno znaleźć hurtownię, która ma w sprzedaży pocztówki.

– Jest Hrubieszów, Poniatowa a od nas nie ma albo tylko jeden wzór ze śmigłowcem. Podobno na poczcie są jakieś inne ale i tak na rynku jest nisza. Potrzebne są kartki ze Świdnikiem – dodaje pracownica z Libro.

Wrocławska firma produkująca Magnesy Turysty, ma w ofercie także Świdnik. Wygląd tej pamiątki akceptowało miasto, jest ona do kupienia w księgarni Bumerang w Galerii Venus.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty