3 dni zabawy, prawie 30 małych browarów i ponad 120 różnokolorowych piw do spróbowania. Już w następny weekend Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych
Pierwsza edycja imprezy okazała się frekwencyjnym sukcesem. Przez dwa dni do Targów Lublin przyszło ok. 11 tys. osób. Dla porównania, listopadowa edycja Warszawskiego Festiwalu Piwa zgromadziła 16 tys. osób w ciągu trzech dni. – Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu – przyznaje Jakub Kafel, koordynator LTPR. – To utwierdziło nas w przekonaniu, że Lublin i region jest wciąż spragniony dobrego piwa – dodaje.
W tym roku organizatorzy przenieśli zabawę na największą halę Targów Lublin i wydłużyli imprezę. Piwne szaleństwo rozpocznie się już w piątek, a zakończy w niedzielę. – Podobnie jak rok temu odwiedzą nas browary z całej Polski. Zaprosiliśmy również dwa z zagranicy: Oslo Mikrobryggeri z Norwegii oraz Pravda z Ukrainy – mówi Kafel.
Część wystawców w Lublinie pojawi się po raz pierwszy. – Działamy od marca. Przez ten czas gościliśmy już na kilku największych festiwalach piwnych: we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu. Ale to lubelski festiwal jest tym najbardziej wyczekiwanym. Przygotowaliśmy coś specjalnego – mówi Bartłomiej Czarnomski, właściciel Browaru Zakładowego z Poniatowej.
Lubelszczyznę będzie reprezentował także browar Piwne Podziemie spod Chełma.
Nowością będą foodtrucki, czyli samochody w których można kupić jedzenie: burgery, frytki, pizza, langosze czy hot dogi.
Jak podkreślają organizatorzy, targi to nie tylko impreza dla piwnych maniaków. – W ubiegłym roku odwiedziło nas wiele osób, którym piwo kojarzyło się tylko ze „złotym trunkiem” jaki można znaleźć w osiedlowym sklepie. Oferta małych browarów pozytywnie ich zaskoczyła – opowiada Kafel. – Zależy nam żeby pokazać jak różnorodny jest ten świat. Piwa jasne, ciemne, wędzone, kwaśne, słodkie, leżakowane w beczkach, pachnące kawą, cytrusami, wędzonką, czekoladą a nawet chrzanem – wylicza.
Większość browarów przywiezie swoje piwo w „beczkach” i będzie nalewać je z kranu tak jak w pubie. Chętni będą mogli zakupić festiwalową szklankę, czyli tzw. snifter, dzięki któremu łatwiej wyczuć aromaty piwne. Targi to także świetna okazja żeby porozmawiać z piwowarami, którzy zwykle osobiście stoją za nalewakami. – Jeśli jakieś piwo będzie smakować, warto zapytać jak zostało uwarzone. Tu każdy chętnie dzieli się wiedzą – mówi Jakub Kafel.
Targi startują w piątek, 25 listopada o godz. 17. Potrwają do północy. W sobotę impreza rozpocznie się o godz. 12 i zakończy o północy. W niedzielę można odwiedzić targi od godz. 10 do 17. Bilety kupimy na miejscu. Jednodniowy, wielorazowego wstępu kosztuje 5 zł.
Jakie browary przyjadą?
Na liście wystawców są m.in.: - Browar Kingpin, Browar Maryensztadt, Browar Revolta, Browar Jana, Browar Profesja, Trzech Kumpli - Browar Lotny, Browar Widawa, Browar Wrężel, Browar Szałpiw, Browar PINTA, Browar Zakładowy, Doctor Brew, Brokreacja, Beer Bros., Oslo Mikrobryggeri, Piwne Podziemie, Tattooed Beer, Browar BIRBANT, Browar Łańcut, Browar Dukla, PiwoWarownia, Browar Stu Mostów, Browar Piwoteka, Browar Raduga, Browar Ursa Maior, Browar Dziki Wschód, Browar Karuzela / Browar Palatum - Strefa Piwa / Szczepanówka / Правда. Beer Theatre. Lviv