Przez dwa dni Lublin będzie stolicą piwa. Na Lubelskich Targach Piw Rzemieślniczych pojawi się blisko 100 różnych trunków z ponad 20 małych browarów
W Polsce trwa piwna rewolucja. Powstają kolejne browary (dziś jest ich ponad 100), a liczba marek piw może przyprawić o zawrót głowy: w ubiegłym roku na rynek weszło 500 nowości, w tym roku ta liczba może przekroczyć... 1000! Kolejne miasta organizują piwne imprezy na których spotykają się pasjonaci piwa i piwowarzy. Lublin wkrótce dołączy do ich grona.
– Sporo osób jeździło specjalnie na imprezy w innych miastach, np. festiwale w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu. Teraz będą mieli wydarzenie, na którym będą mogli poczuć się gospodarzami – zapowiada Jakub Kafel, koordynator targów.
Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych odbędą się 28 i 29 listopada. Pojawi się ponad 20 różnych browarów z całego kraju. Rozstawią swoje stoiska w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).
– To świetna okazja żeby spróbować czegoś innego niż standardowe jasne lagery. Będzie można się przekonać, że piwo może pachnieć np. cytrusami, owocami tropikalnymi albo smakować świetną kawą, czekoladą czy wiśniami. I wcale nie chodzi o dolewanie soku do szklanki – wyjaśnia Jakub Kafel.
Browary rzemieślnicze to zwykle kilku lub kilkunastoosobowe firmy. Niektórzy warzą kontraktowo (wynajmują browar żeby uwarzyć swoje piwo) lub kupują własny sprzęt.
– Piwowarzy browarów zwykle przyjeżdżają na imprezy piwne, więc prawie na każdym stoisku będzie można porozmawiać z osobą, która sama uwarzyła dane piwo – mówi Kafel.
Większość browarów przywiezie swoje piwo w „beczkach” i będzie nalewać je z kranu tak jak w pubie. – Na targach będzie można kupić też szklankę imprezy. To tzw. snifter, czyli kieliszek degustacyjny dzięki któremu łatwiej poczuć wszystkie aromaty piwa – tłumaczy organizator.
W programie targów także spotkania z przedstawicielami browarów, a także wykłady na temat piw rzemieślniczych, np. o tym czym charakteryzują się dane style piwa. Swoje stoisko będzie miał także Lubelski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Tam dowiemy się jak uwarzyć swoje piwo w domu.
W sobotę (28 listopada) Targi potrwają od godz. 12 do północy. W niedzielę od 10 do 17. Bilety wstępu kosztują 2 złote i są jednorazowe – po opuszczeniu terenu imprezy taki bilet traci ważność. W sprzedaży będą też jednodniowe bilety wielokrotnego wstępu za 5 zł (dostępne są w ograniczonej liczbie).
Na liście wystawców są m.in.: AleBrowar, Browar Widawa, Trzech Kumpli, Pracownia Piwa, Spirifer, Szałpiw, Profesja, Browar Stu Mostów, Wrężel, Ursa Maior, Dukla, Brokreacja, PINTA, Birbant, Kingpin, Browar Zamkowy Cieszyn, Piwne Podziemie, PiwoWarownia, Nepomucen, Revolta, Beer Bros, Dobry Zbeer (multitap), Dziki Wschód (pub), Saela (kosmetyki piwne).
Organizatorem imprezy są Targi Lublin oraz grupa Piwny Lublin, Pub „U Fotografa”, lubelski oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Więcej informacji na Facebooku