W japońskim browarze Baird Brewing powstanie piwo warzone przy użyciu chmielu z naszego regionu. Spróbujemy go w przyszłym roku
To pierwsza tego typu międzykontynentalna współpraca piwowarów z Polski i Japonii. Na pomysł wpadli panowie z rzemieślniczego browaru Pinta. - Podczas poprzedniej wizyty w Japonii odwiedziliśmy browar Baird Brewing i zostaliśmy miło przyjęci przez właścicieli. Razem piliśmy ich i nasze piwa. W tym roku pomyślałem, że może warto coś razem uwarzyć – opowiada Ziemowit Fałat, piwowar Pinty.
Owocem współpracy ma być porter bałtycki (ciemne, mocne, palone piwo z posmakiem czekolady, kawy) często nazywany „piwowarskim skarbem Polski”. W recepturze jest m.in. ciemny ryż. Do warzenia będzie użyty chmiel Pawła Piłata, którego plantacja znajduje się w gminie Karczmiska. Skąd wybór? - Brain, właściciel browaru do warzenia używa tylko szyszek chmielu, a nie granulatu. Od Pawła wzięliśmy świeże, lekko podsuszone szyszki – mówi Fałat. To popularne odmiany: Marynka i Lubelski. - Wysłałem chmiel najlepszej jakości – mówi Paweł Piłat.
W weekend panowie z Pinty polecieli do Japonii i zabrali ze sobą chmiel. Warzenie piwa zaplanowano na środę. Żeby spróbować trunku będziemy musieli poczekać. Porter to styl piwa, który musi dłużej leżakować. Piwo ma trafić do sprzedaży w Polsce i w Japonii w pierwszym kwartale przyszłego roku.
- Jadąc do innych krajów zawsze pamiętamy o polskim chmielu. Do Francji zawieźliśmy kilka kilogramów Marynki i Lubelskiego. Potem do Polski przyszło zamówienie na pół tony tego chmielu. Taka promocja działa – mówi Fałat.
W ubiegłych latach Pinta uwarzyła także piwo Lublin to Dublin wspólnie z browarem O'Hara's z Irlandii. W nim także użyto chmielu Lubelski określanego na świecie właśnie jako "Lublin". Premiera pierwszej edycji piwa odbyła się w naszym mieście.
Lublin trybikiem rewolucji
Pinta ma swoje korzenie właśnie w Lublinie. To tutaj Grzegorz Zwierzyna i Ziemowit Fałat uwarzyli piwo Grodziskie w browarze restauracyjnym Grodzka 15. Piwo okazało się sporym sukcesem, więc panowie postanowili założyć własny browar.