W poniedziałek rozpoczynają się organizowane przez lubelski oddział Instytuty Pamięci Narodowej wydarzenia związane z obchodami przypadającego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wstęp na większość imprez jest wolny.
* W poniedziałek, 27 lutego w sali konferencyjnej IPN (ul. Wodopojna 2) o godz. 9.00 odbędzie się pokaz filmu „Zapora” w reż. Konrada Starczewskiego z komentarzem historycznym dr Justyny Dudek. O godzinie 13.00 wyświetlona zostanie „Inka”. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” w reż. Jacka Frankowskiego, z komentarzem historycznym Nadii Sola-Sałamachy. Tego dnia w budynku IPN przy ul. Staszica 22 otwarta zostanie także wystawa „Kobiety niezłomne”.
* 28 lutego o godz. 10.00 IPN zorganizują grę miejską „Za służbę Bogu i i Polsce”. Żeby wziąć w niej udział należy wysłać zgłoszenie na adres: nadia.sola@ipn.gov.pl. We wtorek o 18.00 w IPN przy Wodopojnej odbędzie się koncert poezji śpiewanej „Obrazy czasu” w wykonaniu Huberta Bojarskiego.
* 2 marca wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w spotkaniu z mjr. Marianem Pawełczakiem „Morwy” (godz. 10.00 sala konferencyjna IPN) oraz zapoznać się z historią życia płk. Mariana Gołębiewskiego, żołnierza niezłomnego (godz. 12.00) i wziąć udział w Recitalu Witka Szaconia „Pamięci Żołnierzy Niezłomnych....” (godz. 18.00) Prowadzenie i komentarz historyczny – dr hab. Marcin Kruszyński.
* 3 marca konferencja poświęcona Żołnierzom Wyklętym. - W Programie „Śmierć i zapomnienie –losy członków podziemia niepodległościowego na przykładzie Mieczysława Bodka „Biegłego” i Stanisława Grudzińskiego vel Nowaka „Stacha” – wykład dr Daniel Piekaruś o godz. 17.10. Dwadzieścia minut później Marcin Krzysztofik opowie o poszukiwaniach miejsc pochówku żołnierzy niezłomnych na Lubelszczyźnie, a o 18.10 Artur Piekarz przedstawi bohaterów „Lubelskiej Łączki” – zachęca Agata Fijuth-Dudek, asystentka prasowa IPN w Lublinie.