Przez najbliższy rok nauczyciele informatyki w 28 lubelskich szkołach będą korzystać nowoczesnej platformy do nauczania tego przedmiotu. Wszystko w ramach pilotażowego projektu Lublin – Edukacyjna Przyszłość IT.
Miasto rozpoczęło współpracę z instytutem badawczym NASK oraz firmą CyberSkiller, która jest właścicielem platformy do edukacji o tej samej nazwie. Już od marca nauczyciele z 28 szkół w Lublinie biorą udział w szkoleniach, które pozwolą im na wykorzystanie narzędzi dostarczonych przez miasto do nowoczesnej nauki informatyki.
- Firmy, które rekrutują studentów, mogą ich poznać na specjalnościach, bo tam menedżerowie wykładają. Po drugie uczelnie dostosowują programy do potrzeb tych firm – rozpoczął prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Schodzimy na poziom kształcenia, za który my jesteśmy odpowiedzialni, czyli mówimy o szkołach podstawowych i średnich – dodał prezydent.
Pilotażowy program obejmie swoim działaniem ponad 4 tysiące uczniów z 13 szkół podstawowych, 8 liceów i 7 techników. Ponad 120 nauczycieli będzie wykorzystywać platformę CyberSkiller w trakcie swoich zajęć. Projekt będzie połączony z konkursem organizowanym przez firmę. Finał Lubelskiej Ligi IT odbędzie się w czerwcu.
Publikacja wyników pilotażowego projektu ma nastąpić w styczniu przyszłego roku. Wtedy zapadnie decyzja, czy progrsm będzie wdrażany do reszty szkół w Lublinie.
- Młodzież była zachwycona takim rozwiązaniem, mało tego jeden z maturzystów otrzymał już intratną propozycję współpracy z firmą informatyczną – wspomina dyrektor ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie Elżbieta Sękowska.
Szkoła ta podjęła współpracę z CyberSkiller już w 2020 roku przy okazji jednego z konkursów organizowanych przez firmę.
- Rola nauczyciela się zmienia. Powinniśmy starać się technologicznie odciążyć nauczycieli od tych rzeczy, których oni nie muszą wykonywać. Na przykład sprawdzanie setek zadań, ponieważ możemy zrobić systemy, tak jak w tym przypadku, moduł automatycznego sprawdzania, który takie coś im daje – mówił pomysłodawca projektu profesor Bogdan Księżopolski, prezes firmy CyberSkiller.
Projekt pilotażowy ma na celu odkrycie talentów informatycznych, na jak najwcześniejszym etapie ich edukacji. Platforma pomoże także nauczycielom w pracy. Całość projektu jest przystosowana do podstawy programowej, jednak wspiera także edukację pozaszkolną, którą będą mogli wykorzystać uczniowie i nauczyciele poza godzinami lekcyjnymi.