W poniedziałek rozpoczął się Kongres Dwóch Unii, który potrwa do 15 maja. W tym roku przypada 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz 450. rocznica zawarcia Unii Lubelskiej.
Na trzydniowym kongresie spotykają się intelektualiści oraz naukowcy, polscy i europejscy. Będą z politykami i dyplomatami debatować nad przyszłością Unii Europejskiej. Fundamentem rozmów stanie się zawarta 450 lat temu Unia Lubelska.
We wtorek w Centrum Kultury „Święto dwóch unii – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. W wydarzeniu wezmą udział profesorowie historycy z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii. Będzie to dzień poświęcony historii podpisania unii, analizie uwarunkowań i podstaw zawarcia Unii Lubelskiej, przyjętych zasad, jej skutków oraz trwałości. O godz. 10.15 wykład inauguracyjny „Unia Lubelska: wczoraj, dzisiaj, jutro”, wygłosi prof. Robert Frost, ekspert zajmujący się tematyką Unii Lubelskiej oraz badacz historii Europy, kierownik katedry Historii im. Burnett Fletcher na Uniwersytecie w Aberdeen.
O godz. 14 zacznie się panel „Dziedzictwo kulturowe Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dziedzictwo, które jednoczy czy dzieli”, w którym m.in. weźmie udział Stasys Eidrigevičius – artysta malarz, twórca scenografii, instalacji. Artysta jest autorem plakatu towarzyszącemu wydarzeniu.
O godz. 16.20 spod Centrum Kultury w stronę placu Litewskiego wyruszy barwny korowód Fundacji Belriguardo. Uczestnicy kongresu złożą kwiaty pod pomnikiem Unii Lubelskiej.
W środę w programie dwie sesje naukowe. Jedna w trybunale Koronnym, druga na Wydziale Politologii UMCS.
Kongres Dwóch Unii ma charakter otwarty. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.