Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lipca 2017 r.
19:38

Lublin: Ile trwa dojście na najbliższy przystanek autobusowy? Nawet trzy doby rocznie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 22 A A

Ponad trzy doby rocznie tracą niektórzy mieszkańcy Lublina na codzienne dojścia i powroty z przystanku komunikacji miejskiej. Większość nie ma tego problemu, bo ich droga na przystanek trwa najwyżej 5 minut. Kto ma najdalej i jakie ma szanse na korzystne zmiany?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Informacje o czasie dojścia do autobusu zebrała i opracowała lubelska firma GIS-EXPERT zajmująca się przestrzenną prezentacją danych. Sprawdziła, czy przystanki są rozmieszczone równomiernie względem liczby mieszkańców. Okazuje się, że nie są.

62 proc. mieszkańców mieszka nie dalej niż 5 minut drogi od przystanku. Pozostali to 126 tys. osób, ale większość z nich musi iść do autobusu lub trolejbusu nie dłużej niż 10 minut.

Są i tacy, co mają gorzej. To aż 13 tys. mieszkańców. Myli się ten, kto sądzi, że to wyłącznie problem słabo zaludnionych miejsc, bo wśród białych plam jest na przykład część gęsto zamieszkałych Czubów.

Mowa o fragmencie Bursztynowej oraz ul. Rubinowej i części Turkusowej, skąd daleko jest do przystanku na ul. Jana Pawła II oraz do dwóch pętli komunikacji miejskiej: obok os. Widok i obok os. Poręba.

Na problem tej części Czubów zwracała już uwagę Rada Kultury Przestrzeni działająca przy prezydencie Lublina, ale nie zdołała go przekonać do uruchomienia komunikacji miejskiej przez Bursztynową. Urzędnicy tłumaczą, że ulica się do tego nie nadaje.

– Nie spełnia podstawowych parametrów dla uruchomienia komunikacji miejskiej – wyjaśnia Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego. Podkreśla, że nie ma mowy nawet o kursowaniu najkrótszych, 9-metrowych autobusów.

Długie spacery na przystanek doskwierają też mieszkańcom Trześniowskiej i okolic, choć ulica miała być przystosowana do ruchu autobusów, którym zaplanowano nawet miejsce do zawracania obok kolejowego przystanku Lublin Ponikwoda. Ale skończyło się na planach.

– Dokumentacja ma już trzy lata, częściowo się zdezaktualizowała i nie może już być podstawą prac – przyznaje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Tłumaczy, że przed myśleniem o jakiejkolwiek przebudowie trzeba by zaktualizować projekt. Kiedy to nastąpi? – Trudno w tej chwili powiedzieć.

Na Węglinie białą plamą są okolice ul. Romea, na Sławinie jest nią Skowronkowa, chociaż tam podstawą jest budowa ulicy z prawdziwego zdarzenia, bo na razie są tylko wertepy. Na Dziesiątej trudno dojść na przystanek ze Świętochowskiego, czy Makowej. Na Kośminku daleko jest z Żelaznej, na Szerokiem z ul. Goplan.

Po wakacjach białą plamą może przestać być ul. Kasprowicza, bo miasto zamierza wysłać tam nową linię autobusową. – Warunkiem niezbędnym jest dostosowanie układu drogowego i zapewnienie niezbędnej infrastruktury – zastrzega Fisz. – Jesteśmy na etapie tych prac.

Wczytując się w analizy GIS-EXPERT poszliśmy o krok dalej i policzyliśmy, ile czasu traci się w ciągu roku na dojście i powrót z przystanku, jeśli dzieli go od domu 10 minut drogi. W ciągu roku jest 250 dni roboczych, odjęliśmy 26 dni urlopu, zostały nam 224. W tym czasie traci się ponad 74 godziny.

Sonda: Jaką ocenę wystawiłbyś komunikacji miejskiej w Lublinie?

Liczba głosów: 406
36.21%
4
20.94%
5
17.49%
3
9.11%
1
8.13%
6
8.13%
2

Pozostałe informacje

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowa władza robi porządki z Samorządową Kartą Praw Rodzin. Czy odblokuje unijną dotację?

Nowy burmistrz, nowe porządki. Radzyń Podlaski uchyli Samorządową Kartę Praw Rodzin, przyjętą jeszcze za czasów, gdy w mieście rządził PiS. Niedawno samorząd stracił przez ten dokument szansę na 7 mln zł unijnej dotacji

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

Finał Orlen Pucharu Polki piłkarek nożnych już w niedzielę na Arenie Lublin. Śląsk kontra GKS Katowice

W niedzielę o godz. 13 na lubelskiej Arenie w finale Orlen Pucharu Polski piłkarek nożnych powalczą GKS Katowice oraz Śląsk Wrocław

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Dachowanie na Kościelnej. Parczew

Prawdopodobnie zbyt szybka jazda była przyczyną wypadku na ul. Kościelnej w Parczewie

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Lublin. Park na Felinie zagrożony

Park na Felinie miał powstać w ramach budżetu obywatelskiego dla Lublina. Ale żaden wykonawca nie chciał się podjąć jego budowy za 380 tys. zł.

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

Edach Budowlani do końca będą walczyć o czwórkę. W sobotę mecz z Juvenią Kraków

W spotkaniu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin zmierzą się z RzKS Juvenią Kraków. Pierwszy gwizdek na boisku przy ul. Magnoliowej w sobotę o godzinie 16. O tej samej porze rozpocznie się ważne dla układu tabeli spotkanie Awenta Pogoni Siedlce w Sopocie z Ogniwem

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zakończyła się pierwsza runda Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Organizatorem rozgrywek jest stowarzyszenie Manufaktura Futbolu. Do rywalizacji w grupie „35+” stanęło sześć drużyn. Mecze są rozgrywane na boisku Orlik Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jarzębinowej 6 w Świdniku, która jest oficjalnym partnerem Ligi PABLO. Rozgrywki w całości są finansowane ze Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Miejska spółka nadal ma czuwać nad babskim rynkiem. Przybędzie miejsc parkingowych

Od roku babski rynek działa w odnowionej przestrzeni. Administracją nadal zajmować się będzie Zakład Gospodarki Lokalowej, który jako jedyny złożył taką ofertę.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty