Kończy się budowa nowej siedziby lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Do nowoczesnego gmachu przy ul. Szewskiej przeniesie się większość pracowników IPN. Na przeprowadzce zyskają również osoby korzystające z archiwów.
Obecnie jesteśmy na etapie prac wykończeniowych i instalacyjnych – mówi Agata Fijuth-Dudek, asystentka prasowa IPN w Lublinie. – Plan zakłada, że zakończymy inwestycję w czerwcu przyszłego roku. Wtedy też rozpocznie się przeprowadzka.
Do nowego gmachu, u zbiegu ul. Szewskiej i Wodopojnej przeniosą się niemal wszyscy pracownicy IPN. Pod dotychczasowym adresem przy ul. Szewskiej 2 pozostanie jednie pion archiwalny.
– Chodzi o to, aby nie wynosić z budynku znajdujących się tam akt – wyjaśnia Fijuth.
W obecnej siedzibie zwolni się sporo miejsca. Ma to pozwolić na znacznie powiększenie czytelni materiałów archiwalnych. Z kolei oddanie do użytku nowego gmachu sprawi, że IPN przestanie wynajmować pomieszczenia rozsiane po całym mieście. To w sumie siedem lokalizacji. Do powstającej siedziby, z ul. Garbarskiej, przeniesie się Oddziałowe Biuro Lustracyjne. Trafi tu też Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W biurowcu działać będą również, obecne dziś przy ul. Szewskiej 2, Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej oraz administracja oddziału IPN. Instytut przestanie również wynajmować pomieszczenia gospodarcze i garaże. Dzięki temu zmniejszą się koszty działania instytucji i poprawią się warunki pracy zatrudnionych w IPN.
Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji trwały kilka lat. W 2009 roku radni postanowili przekazać działkę na rzecz IPN. Po trzech latach, z uwagi na sąsiedztwo rzeki Czechówki, przeprowadzono tam badania gruntu. Jesienią ubiegłego roku budowlańcy wbili pierwszą łopatę. Realizacją inwestycji zajmuje się warszawska firma Erbud. Kontrakt z wykonawcą opiewa na nieco ponad 15 mln zł. Harmonogram zakładał zakończenie prac do wiosny 2017 roku. Obecne tempo jest jednak na tyle dobre, że biurowiec może być gotowy już latem przyszłego roku.
Nowy gmach IPN liczy cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. To w sumie 3200 mkw. powierzchni. W budynku zaprojektowano nie tylko biura. Znajdzie się tam m.in. sala konferencyjno-wystawiennicza o powierzchni prawie 190 mkw. oraz punkt sprzedaży wydawnictw IPN. Projektanci nie zapomnieli również o bibliotece. Nowa siedziba ma ułatwić działalność edukacyjną IPN. Chodzi np. o możliwość organizowanie przedsięwzięć naukowych i wystawienniczych.