Według kolejności zgłoszeń przyznawane mają być przez miasto elektroniczne opaski wzywające pomoc do seniorów, których życie może być zagrożone. Miasto zdobyło pieniądze na 200 dodatkowych urządzeń
Zgłoszenia osób zainteresowanych otrzymaniem opaski będą przyjmowane telefonicznie od 9 do 20 maja pod numerami 81 466 55 60, 81 466 55 61 oraz 539 867 635. Dzwonić będzie można w dni powszednie między godz. 7 a 15. Warunkiem jest zamieszkiwanie na terenie Lublina oraz wiek powyżej 65 lat.
Urządzenie noszone na nadgarstku na bieżąco mierzy tętno noszącej je osoby, ma również czujnik upadku i lokalizator GPS. Jeśli wykryje jakieś anomalie (chociażby to, że dana osoba upadła i przestała się przemieszczać, lub jej tętno zmieniło się w sposób niepokojący), połączy się z Centrum Teleopieki.
Pracownik wspomnianego centrum, które dyżuruje całodobowo, może się skontaktować z użytkownikiem opaski poprzez wbudowany w nią głośnik i mikrofon. W razie potrzeby może wysłać pomoc do potrzebującej tego osoby. Zrobi to zarówno wtedy, gdy dowie się od seniora, że taka pomoc jest potrzebna, jak i wtedy, gdy kontakt będzie utrudniony lub niemożliwy.
Dodajmy, że każda z opasek jest wyposażona w przycisk, dzięki któremu jej użytkownik może w dowolnym momencie samodzielnie połączyć się z pracownikiem Centrum Teleopieki, np. wtedy, gdy poczuje się słabo.
Lublin organizuje seniorom takie wsparcie od 2019 roku. – Dzięki szybkiej reakcji udało się od tego czasu przeprowadzić 108 interwencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ratowania życia. Dotychczas z opasek skorzystało 1415 mieszkańców powyżej 60. roku życia – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Seniorzy nie muszą płacić za opaskę ani za wsparcie Centrum Teleopieki.
– Dodatkowe źródło finansowania pozwoli wyposażyć w te urządzenia więcej osób – podkreśla Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych. Miasto zdobyło na ten cel ponad 212 tys. zł z programu „Korpus wsparcia seniorów” w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
– Seniorzy zakwalifikowani do skorzystania z opasek otrzymają dodatkowe wsparcie domowe w celu zminimalizowania trudności związanych z użytkowaniem opaski – podkreśla Stryczewska. Dodaje, że chodzi o trudności wynikające z wieku, niepełnosprawności lub zwykłych obaw.