Historia 700 urodziny Lublina będziemy obchodzić w przyszłym roku, ale już organizowane są różne wydarzenia z tej okazji. Na przykład w środę dzięki takiemu wydarzeniu można było oglądać stare fotografie miasta. I to takie, które przechowywane są w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL i nie są powszechnie znanymi pracami.
– Zbiory są opracowywane, trafiały do biblioteki w różnych okresach. Jako darowizny, z księgozbiorami. Niektóre zdjęcia są w albumach inne, po prostu naklejone na karton, jeszcze inne luzem. Znamy tylko niektórych autorów. Wśród nich takie nazwiska jak Bułhak czy Hartwig - mówi kustosz Jadwiga Jaźwierska, która środę w ramach konferencji naukowej Lublin: miasto i ludzie prezentowała drobną część zbiorów.
Piękną, przedwojenna panoramę miasta, na której widać nieistniejąca wieżę ciśnień mamy dzięki albumowi szkoły na Czwartku. Jest dokumentacja fotograficzna przedwojennego stanu gmachu KUL i zdjęcia pierwszej siedziby uczelni.
Jest też pierwsza siedziba uczelnianej biblioteki i gmach dzisiejszej siedziby przy ul. Chopina ale tuż po wojnie gmach wyglądał zupełnie inaczej. Wnętrza biblioteczne gdzie panowie studenci w garniturach grają w szachy usadowieni na giętych, delikatnych mebelkach wzruszy każdego współczesnego studenta.
A żaden współczesny bibliotekarz nie uwierzy, że uczelniane zbiory mogły leżeć w pryzmach z powodu szczupłości miejsca. Zaś młodzi mieszkańcy nie uwierzą, że w Domu Żołnierza była okazała sala widowiskowa, która nadal jest w gmachu przy Żwirki i Wigury lecz nie jest używana.
Wraz z postępem prac przy opracowywaniu zbiorów zdjęcia, wśród których wiele to portrety dawnych władz uniwersytetu i władz kościelnych będą się pojawiały w wersji cyfrowej i tak będą udostępniane.
Dwudniową konferencję w Trybunale organizowała Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie oraz Katedra Historii XIX w. KUL.