Czteropiętrowy blok mieszkalny może powstać przy ul. Młyńskiej. O zgodę na budowę stara się w Urzędzie Miasta jedna z lubelskich firm. Ratusz spodziewa się, że to jedna z wielu zmian, jakie mogą jeszcze zajść w okolicach powstającego dworca
Nowy budynek miałby być wzniesiony na działce przy Młyńskiej 12. Dziś pod tym adresem znajduje się stary, parterowy barak po Lekarskiej Specjalistycznej Spółdzielni Pracy „Lekarz”, która znajduje się obecnie w stanie likwidacji.
– Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę budynku usługowo-mieszkalnego z garażem podziemnym przy ul. Młyńskiej 12 otrzymaliśmy w drugiej połowie stycznia. Sprawa jest w toku, decyzja nie została jeszcze wydana – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Wniosek został złożony przez lubelską spółkę Onesto Broker. – Inwestor stara się o pozwolenie na realizację budynku o pięciu kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż.
Czego można się spodziewać wewnątrz obiektu? – W parterze budynku zaprojektowano lokale usługowe, na wyższych kondygnacjach łącznie 18 mieszkań. Projekt przewiduje również 41 miejsc postojowych – przekazuje nam Stryczewska. Stary budynek ma być zburzony. – W styczniu wpłynął także wniosek o pozwolenie na rozbiórkę istniejącego budynku przy ul. Młyńskiej 12. Również ta sprawa jest w toku.
Nieruchomość, na której miałby stanąć blok, jest przeznaczona pod budownictwo wielorodzinne i usługowe. Mówi o tym plan zagospodarowania terenu uchwalony przez Radę Miasta jesienią 2018 roku.
Plan umożliwia daleko idące przekształcenie tych okolic. Może tu powstać m.in. duże centrum handlowe z hipermarketem. Pod taki obiekt przeznaczone zostały w planie nieruchomości otoczone ul. Lubelskiego Lipca ’80, Dworcową, Młyńską i Stadionową. Obiekt będzie musiał mieć przynajmniej dwa główne wejścia: jedno od strony Dworcowej, drugie w narożniku naprzeciw stadionu i parku Ludowego.
Natomiast wzdłuż ul. Lubelskiego Lipca ’80 (po stronie przeciwnej niż stadion) pomiędzy ul. Cukrowniczą a Stadionową wyznaczono miejsce pod zabudowę usługową, a w części także mieszkaniową wielorodzinną. Na części tego obszaru może powstać nowa siedziba sądu.
Ratusz spodziewa się, że inwestycje dozwolone planem zagospodarowania ruszą po zakończeniu budowy nowego dworca, który powinien być gotowy w drugiej połowie roku.
– Nieszablonowe inwestycje, do których z pewnością należy powstający Dworzec Metropolitalny, mają to do siebie, że wpływają na oblicze przestrzeni, stymulując jej rozwój lub rewitalizację – stwierdza prezydent miasta Krzysztof Żuk. – Jestem przekonany, że podobnie będzie w przypadku Dworca Metropolitalnego, który w naturalny sposób przyciągnie do tej części miasta więcej osób, a za nimi dostawców różnego rodzaju usług. W jego sąsiedztwie może pojawić się śródmiejska zabudowa mieszkaniowa i usługowa, uzupełniająca funkcją nowo powstały obiekt.
Dotychczasowe zmiany w tym obszarze odbywały się głównie za sprawą miasta. Prezydent wymienia tu remont ulicy Krochmalnej, obiekty sportowe: Aqua Lublin i Arena Lublin oraz odnowę parku Ludowego. – Teraz, przy okazji budowy Dworca Metropolitarnego przebudowujemy także cały układ komunikacyjny w jego okolicy i tworzymy nowe, komfortowe przestrzenie publiczne, które mam nadzieję spełnią oczekiwania mieszkańców, zarówno jeśli chodzi o funkcjonalność jak i estetykę – stwierdza Żuk. – To z pewnością znacząco ożywi ten teren.