W Lublinie otwarta została wystawa IPN „Sportowcy-patrioci II RP”. Na ogrodzeniu Orlika przy Szkole Podstawowej Nr 52 na Felinie we wtorek zawisły plansze z biogramami mistrzów olimpijskich oraz medalistów mistrzostw świata, a także amatorów i pasjonatów sportu.
Plansz jest 13. Znalazły się na nich m.in. sylwetki Haliny Konopackiej, pierwszej damy polskiego sportu, złotej medalistki w dysku z olimpiady w Amsterdamie w 1928 r. oraz Marii Kwaśniewskiej, zdobywczyni brązowego krążka w rzucie oszczepem podczas igrzysk w Berlinie w 1936 roku.
Nie zabrakło także sportowców związanych z Lublinem i naszym regionem. Ze zdjęciami przedstawione zostały biogramy: Teodora Bieregowoja-Bieregowskiego, chodziarza, pierwszego lubelskiego olimpijczyka z igrzysk w 1936 roku w Berlinie, kolarza Wiktora Ryla, pilota który walczył w Bitwie o Anglię, lekkoatlety Stanisława Sokołowskiego, partyzanta ps. Rolnik, który wraz ze swoim oddziałem oswobodził więzienie w Krasnymstawie, zabitego przez NKWD i UB w 1945 roku oraz braci Czesława i Zygmunta Martyniaków, związanych z WKS Lublinianka i KUL.
Ponadto na wystawie prezentowane są sylwetki: Janiny Lewandowskiej, pilotki i spadochroniarki, która zginęła w Katyniu, Heleny Marusarzówny i jej brata Stanisława najwybitniejszych w międzywojniu przedstawicieli sportów zimowych, pięściarza Tadeusza Pietrzykowskiego, olimpijczyka i wicemistrza świata w strzelectwie z 1931 Jana Wrzoska, który poległ w wojnie obronnej 1939 r., zapaśnika Stanisława Cyganiewicza, najbogatszego Polskiego sportowca w okresie II Rzeczypospolitej oraz braci Tadeusza i Wacława Gebethnerów, piłkarzy i założycieli Polonii Warszawa.
W Polsce międzywojennej sport odgrywał wyjątkową rolę, zarówno w profesjonalnej rywalizacji zawodników, jak i jako narzędzie pracy wychowawczej i formacyjnej. - Ta wystawa pokazuje, że życie sportowe i patriotyczne mogą iść w parze - mówi Adrian Leśniakowski z lubelskiego Oddziału IPN, twórca ekspozycji, którą przez dwa miesiące będzie można oglądać na Felinie. Później plansze trafią do kolejnej placówki szkolno-oświatowej w regionie.
Otwarciu wystawy towarzyszył I turniej piłkarski „Sportowcy-patrioci”, organizowany przez Ognisko TKKF Omega. Spośród czterech startujących zespołów najlepsi okazali się Nieobliczalni, którzy w decydującym meczu o pierwsze miejsce pokonali 5:1 Orły. Królem strzelców został Bartek Szumański, zdobywca siedmiu goli, najlepszym bramkarzem Brajan Sowa, a zawodnikiem Konrad Chmiel.