Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 listopada 2019 r.
7:51

Ranking miast dla młodych ludzi. Lublin wypadł słabo. W czym przegrywamy z innymi?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga wz
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Lublin znalazł się poza pierwszą dziesiątką miast najbardziej przyjaznych młodym ludziom. Ranking objął wszystkie miasta na prawach powiatu, a jest ich 66. Jak wypadli inni przedstawiciele naszego regionu? Zamość znalazł się na 19. miejscu, Biała Podlaska na 41., zaś Chełm jest dopiero piąty od końca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Raport został przygotowany przez fundację im. Roberta Schumana, fundację im. Konrada Adenauera i Politykę Insight. Osoby młode zdefiniowano jako mieszczące się w przedziale 16–30 lat. Miasta były oceniane w siedmiu kategoriach: • gospodarka, • edukacja, • infrastruktura, • mobilność, • kultura i rozrywka • otwartość, • zdrowie i opieka.

– Z grubsza chodziło o to, żeby uwzględnić takie wymiary życia, które jednoznacznie kojarzą się z młodością – tłumaczyła Monika Helak z Polityki Insight podczas piątkowej prezentacji raportu. – Wyniki z poszczególnych kategorii zostały uśrednione do wspólnej punktacji.

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa, choć nie jest to mocne zwycięstwo, bo stolica zdobyła 55 punktów na 100 możliwych. Drugą pozycję, co może być prztyczkiem w nos dla Lublina, zajął Rzeszów. Trzecie są Katowice.

Lublin uplasował się dopiero na 12. pozycji w klasyfikacji generalnej. Tylko w jednej kategorii (zdrowie i opieka) znalazł się na podium, a w pierwszej dziesiątce pojawił się jeszcze tylko w kategorii mobilność.

– Metodologia wykorzystana w raporcie budzi nasze wątpliwości – komentuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Wyniki nie mają potwierdzenia w innych rankingach dotyczących jakości życia w Lublinie. Takim przykładem jest chociażby ostatni raport globalnej firmy audytorskiej PwC, który potwierdza, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii.

Autorzy raportu powołują się na „liczne źródła danych”. – Przede wszystkim Główny Urząd Statystyczny, ale też składaliśmy zapytania do ministerstw, powiatowych urzędów pracy, do innych różnych instytucji publicznych, ale najważniejsza była oczywiście korespondencja z samymi miastami, które zwracały uwagę na dodatkowy wymiar, doprecyzowywały dane – wyjaśniała Helak.

Lublin i tak został oceniony znacznie lepiej niż trzy pozostałe miasta z naszego regionu. Nie udało im się zbliżyć do czołówki rankingu, bo słabo wypadały w większości kategorii (choć niekiedy lepiej od stolicy regionu). Zamość dostał dobrą notę tylko za kulturę i rozrywkę, zdecydowanie wyprzedzając w tej kategorii, co może być zaskoczeniem, nawet Lublin. Z kolei Biała Podlaska została doceniona za otwartość.

Najsłabiej wypadł Chełm, który w klasyfikacji generalnej był piąty od końca, a jeszcze niżej, bo przedostatni, w kategorii gospodarczej, w której oceniano szanse mieszkańców na szybkie znalezienie pracy i wysokość ich zarobków. Władze Chełma na razie nie komentują ogłoszonego w piątek raportu.

– Urząd Miasta zapozna się ze szczegółowymi wynikami raportu i weźmiemy je pod uwagę przy wcielaniu w życie działań naprawczych – usłyszeliśmy w chełmskim magistracie.

Spośród 66 miast na prawach powiatu (dokładnie tyle jest ich w Polsce) najwyżej znalazła się Warszawa. Lublin załapał się dopiero na 12 miejsce, a najsłabiej wypadł Chełm, który zajął piąte miejsce od końca. Na ostateczną ocenę miały wpływ wyniki z poszczególnych kategorii, którym przyglądali się autorzy ogłoszonego w piątek raportu*. Poniżej szczegółowe wyniki.

Gospodarka

Autorzy raportu sprawdzali, gdzie jest łatwo o pracę i dobre zarobki, zwracali też uwagę na bezrobocie wśród młodych. Zwycięzca jest oczywisty: Warszawa. Dalej są miasta z terenu, jak określono w raporcie, „byłego zaboru pruskiego”. Drugie miejsce zajęły Katowice, a podium zamknęły Tychy.

Lublin wylądował dopiero na 49. miejscu (wyprzedziły go nawet Suwałki i Sosnowiec), Chełm na 58., Biała Podlaska na 63., a Zamość na 65., czyli przedostatnim.

Edukacja

W tej kategorii liczyła się nie tylko liczba szkół i uczelni wyższych w stosunku do liczby młodych mieszkańców, czy też bliskość podstawówek. Oceniano także to, czy samorządy wspierają finansowo zdolną młodzież. Wygrał Rzeszów, m.in. ze względu na duże stypendia dla licealistów. – Według naszego rankingu oferuje największe możliwości – podkreślała Monika Helak z Polityki Insight. Drugi jest Poznań, a trzecie Katowice.

Z naszego regionu najwyżej znalazł się Zamość (12. miejsce), Lublin uplasował się dwa miejsca niżej, Chełm na 29. miejscu, a Biała Podlaska na 52.

Infrastruktura

Przy ocenie miast brano pod uwagę średnią powierzchnię mieszkaniową przypadającą na jedną osobę, dostępność do mieszkań, stopień zazielenienia miasta, dbałość o czyste powietrze (doceniano sieć stacji pomiarowych) i dostępność darmowego internetu. – Zwyciężyło zdecydowanie Świnoujście, następny był Sopot. To dwa miasta, które przy okazji są bardzo zielone – tłumaczyła Helak.
Słabo oceniony Chełm (43. miejsce) dostał kilka ciepłych słów. – Należy do czołówki miast pod względem wielkości publicznie finansowanej sieci internetowej – czytamy w raporcie. Zamość zajął 17. miejsce, Biała Podlaska 34., najdalej wylądował Lublin, dopiero na 51. pozycji.

Mobilność

Tu oceniano łatwość w dojeździe do miasta i wyjeździe w podróż. Liczyły się też systemy rowerów, buspasy, ścieżki rowerowe i komunikacja miejska. – Ale też finansowa dostępność rozumiana jako relacja ceny biletu miesięcznego do przeciętnej pensji – tłumaczyła Helak.

Pierwsze miejsce zajął Rzeszów, lider pod względem buspasów (prawie 4 proc. przy średniej 0,005 proc.), chwalony też za rower miejski, który można zostawiać poza stacjami. Na drugim miejscu jest Warszawa, podium zamyka Gdańsk.

To pierwsza kategoria, w której udało nam się wbić do pierwszej dziesiątki. 8 miejsce zajął Lublin, Zamość jest dopiero 48., Biała 59., a Chełm 62.

Kultura i rozrywka

Na ocenę w tej kategorii wpływała nie tylko kultura wysoka, ale też mnogość wydarzeń, imprez masowych, festiwali, wydatki samorządów na kulturę i liczba klubów sportowych w przeliczeniu na mieszkańców. Wygrał Kraków, drugi był Sopot (mocno pomogły mu kluby sportowe), Warszawa jest dopiero trzecia, chociaż sami autorzy przyznają, że tygodniowo ma najwięcej wydarzeń.

Do pierwszej dziesiątki dostał się Zamość zajmując 6. miejsce. Lublin ma 42. pozycję, dał się wyprzedzić Białej Podlaskiej (21. miejsce) i Chełmowi (41. pozycja).

Otwartość

W tej kategorii premiowano miasta, których władze wsłuchują się w głos mieszkańców przy podejmowaniu decyzji. Liczył się też odsetek miejskich radnych do 30. roku życia i otwartość na cudzoziemców. Wygrał Gdańsk, który ma młody samorząd. – Aż jedna trzecia radnych nie skończyła 31. roku życia – zauważają autorzy. Podkreślają też, że do pracy w Gdańsku lgnie wielu obcokrajowców. Na drugim miejscu jest Warszawa, na trzecim Opole.

Biała Podlaska zajęła 5. miejsce, zostawiając w tyle Lublin (26. pozycja), Chełm (44. miejsce) oraz Zamość (46.).

Zdrowie i opieka

To jedyna kategoria, w której zdobyliśmy podium. Trzecie miejsce zajął Lublin, uznany za jedno z najbardziej opiekuńczych miast. Liczyła się dostępność do kadry medycznej, oddziały położnicze, czy dostępność miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Na pierwszym miejscu są Katowice, na drugim Rzeszów.

Na siódme miejsce zapracował Zamość, na 21. znalazła się Biała Podlaska, Chełm dopiero na 60.

* „Ranking miast dla młodych ludzi” fundacji im. Roberta Schumana, fundacji im. Konrada Adenauera i Polityki Insight

Quiz: Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]

Mieszkasz w Lublinie? Powinieneś to wiedzieć! [2]
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty