We wtorek ogłoszony został przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego. Pojawią się tu nowe nawierzchnie jezdni i chodników. W planach są również buspasy i drogi rowerowe. Wyciętych ma być prawie 200 drzew
Praktycznie na całej długości Al. Racławickich wyznaczone będą buspasy, a wzdłuż jezdni poprowadzone zostaną drogi rowerowe. Na skrzyżowaniach pojawią się dodatkowe pasy ruchu i będzie to jednym z powodów planowanej tu wycinki 89 drzew.
Na Al. Racławickich będą też nowe sygnalizacje świetlne. Jedna na skrzyżowaniu z ul. Puławską, druga na przejściu przed rektoratem Uniwersytetu Medycznego, zaś trzecia na skrzyżowaniu z ul. Grottgera. Przebudowane będzie ponadto rondo Honorowych Krwiodawców.
Również na Lipowej wyznaczone będą buspasy, chociaż tutaj nie należy się spodziewać osobnych tras dla rowerów, bo po prostu nie ma miejsca na ich budowę. Do przebudowy zakwalifikowano także skrzyżowania z przecznicami Lipowej, wzdłuż której wyciętych ma być prawie 30 drzew.
Ul. Poniatowskiego ma być odsunięta od budynków mieszkalnych. Jezdnia będzie prowadzona tu, gdzie stoi teraz zielony budynek zajmowany niegdyś przez uczelnię, zaś stara jezdnia będzie pełnić rolę drogi serwisowej zapewniającej dojazd do budynków. Z tej ulicy wskutek przebudowy zniknąć ma 77 drzew.
Od wtorku Zarząd Dróg i Mostów czeka na oferty firm gotowych podjąć się tej przebudowy. Termin składania ofert został wyznaczony na 13 sierpnia, ale w ciemno można zakładać, że termin będzie zmieniany. Dlaczego? Przy tak dużych przetargach zwykle pojawia się wiele pytań od wykonawców, którzy wytykają też nieścisłości w dokumentacji projektowej. Na każde pytanie (a mogą być ich setki) trzeba oficjalnie odpowiedzieć, a każdy błąd poprawić. Może to trwać miesiącami.
Ściśle określony jest za to termin, w którym cała przebudowa miałaby się zakończyć. To 30 kwietnia 2020 r. Co ważne, miasto nie uzależnia wyboru wykonawcy od zadeklarowanego skrócenia prac, chociaż w niejednym przetargu przyznaje za to dodatkowe punkty. Tym razem przy ocenie ofert będą brane pod uwagę tylko dwa kryteria: cena (można za nią dostać maksymalnie 60 punktów) i zadeklarowany okres gwarancji (maksymalnie 40 punktów).
Część kosztów pokryje dotacja z funduszy Unii Europejskiej. Pieniądze zostały przyznane nie tylko na drogi, ale również na nowy tabor komunikacji miejskiej. – W ramach projektu zakładającego przebudowę Al. Racławickich nastąpi zakup pięciu autobusów elektrycznych – potwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Ogłoszenie przetargu na ich zakup planowane jest na czwarty kwartał tego roku.