Obchody Roku Marii Skłodowskiej-Curie w naszym mieście wchodzą w decydującą fazę. Na lubelskim uniwersytecie jej imienia można oglądać wystawę poświęconą patronce uczelni i jej pracom.
Obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Muzeum Fizyki Instytutu Fizyki UMCS, Zakładu Radiochemii i Chemii Koloidów i Muzeum UMCS.
Wystawa "Maria Curie-Skłodowska 1867-1934 w 100. rocznicę Nagrody Nobla z chemii (1911 r.)” będzie dostępna dla zwiedzających w sali uniwersyteckiego muzeum (gmach Biblioteki Uniwersyteckiej UMCS przy ul. Radziszewskiego 11) do końca października.
Kolejna odsłona obchodów roku patronki uczelni w drugiej połowie września i w październiku. Uniwersytet szykuje m.in. wielki kongres chemików, na który mają przyjechać wybitni naukowcy z całego świata. Zaproszenie zostało wysłane także do wnuczki noblistki. Potem sporo chemicznych atrakcji (konkursów, wystaw i specjalnych wykładów) czeka na studentów i mieszkańców Lublina przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego.
Tymczasem od poniedziałku na UMCS goszczą wybitni fizycy. Na uniwersytecie rozpoczął się XLI Zjazd Fizyków Polskich – odbywające się co dwa lata (od 1923 r.) główne forum skupiające przedstawicieli wszystkich dziedzin fizyki uprawianych w Polsce. W tym roku fizycy goszczący w Lublinie zajmą się m.in. tym, jak lepiej popularyzować i uczyć fizyki. W imprezie bierze udział ok. 300 osób.