Sonda: Ile zarabiasz (na rękę)?
Prawie 15 proc. gospodarstw domowych miało w 2015 r. dochody poniżej granicy ubóstwa – wynika z raportu GUS.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport pt. „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce” zawierający m.in. ocenę sytuacji materialnej gospodarstw domowych w poszczególnych województwach w 2015 r.
Jak wynika z badań, prawie 15 proc. gospodarstw domowych w Polsce miało w 2015 r. dochody poniżej przyjętej granicy ubóstwa, która odpowiadała kwocie 1043 zł dla gospodarstwa jednoosobowego*.
Najgorzej w woj. lubelskim
W zależności od województwa, zasięg ubóstwa dochodowego wahał się od 11 proc. do 27 proc. Najgorsza sytuacja materialna najczęściej dotyczyła mieszkańców woj. lubelskiego, gdzie aż 27 proc. gospodarstw domowych było zagrożonych ubóstwem. Dochody poniżej ustalonej granicy ubóstwa mieli również mieszkańcy woj. świętokrzyskiego (24 proc.) i podkarpackiego (21 proc.).
GUS zbadał też zagrożenie ubóstwem warunków życia*. W skali kraju w takim położeniu znalazło się 9 proc. gospodarstw domowych. Statystycznie najczęściej ubóstwo warunków życia* obserwowano wśród mieszkańców woj. zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego (po 12 proc. gospodarstw), a także w woj. świętokrzyskim i łódzkim (po 11 proc.).
„Duży zasięg ubóstwa dochodowego w danym województwie niekoniecznie wiązał się z częstym występowaniem ubóstwa warunków życia. Na ogół jednak w województwach, w których odnotowano wysokie wskaźniki ubóstwa dochodowego, obserwowano również wyższe od średniej wskaźniki ubóstwa warunków życia” – czytamy w raporcie.
Według GUS, w 2015 r. relatywnie wysokie dochody osiągnęło 17 proc. gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Średnią wartość tego wskaźnika udało się przekroczyć jedynie czterem województwom. Dobrą sytuacją materialną wyróżniali się mieszkańcy woj. mazowieckiego (26 proc.), pomorskiego i dolnośląskiego (po 21 proc.) oraz śląskiego (19 proc.).
Gdzie żyje się najlepiej?
Natomiast dobrymi warunkami życia charakteryzowało się 23 proc. gospodarstw domowych w kraju. W skali województw w dobrych warunkach relatywnie najczęściej żyli mieszkańcy woj. wielkopolskiego (31 proc.), kujawsko-pomorskiego (27 proc.) oraz podlaskiego (26 proc.).
Z raportu wynika, że województwa o wysokim odsetku gospodarstw domowych żyjących w dobrych warunkach nie zawsze pokrywały się z tymi, w których odnotowano najwyższe wartości wskaźnika wysokich dochodów. Przykład mogą stanowić woj. podlaskie i podkarpackie.
Dane zaprezentowane w raporcie GUS pt. „Regionalne zróżnicowanie jakości życia w Polsce” pochodzą z II edycji Badania Spójności Społecznej, zrealizowanego w 2015 r. W badaniu wzięło wówczas udział ok. 14 tys. respondentów.
* Granica ubóstwa – według GUS to 60 proc. mediany dochodu ekwiwalentnego (czyli porównywalnego między gospodarstwami o różnym składzie demograficznym) ogółu gospodarstw domowych.
* Wskaźnik ubóstwa warunków życia to procent gospodarstw domowych, w których zaobserwowano co najmniej 10 przejawów złych warunków życia spośród 30 symptomów dotyczących m.in. jakości mieszkania.* GUS różnicuje ubóstwo na: dochodowe, warunków życia, braku równowagi budżetowej i wielowymiarowe.