23 tysiące złotych na utworzenie miejsca pracy i 75 tysięcy złotych na własny biznes. To maksymalne kwoty pożyczek, z których można już korzystać w ramach rządowego programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie II. Pożyczek udzielają pośrednicy wybrani przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu.
- Maksymalnie można uzyskać 20-krotną wysokość przeciętnego wynagrodzenia - dziś to ok. 75 tys. zł. Na spłatę pożyczki jest 7 lat, z możliwością wydłużenia tego czasu o rok - informuje Urszula Radajewska-Sagan z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. - Pożyczkobiorcy będą również mogli otrzymać wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie m.in. zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania, czy też rozliczeń finansowych.
Z pożyczek mogą korzystać podmioty gospodarcze, jeśli planują nowe miejsca pracy. - Wówczas maksymalna wysokość pożyczki to 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ok. 23 tys. zł z możliwością spłaty w ciągu 3 lat - zaznacza Radajewska-Sagan. - W przypadku pożyczek na nowe miejsca pracy i działalność gospodarczą wysokość przyznanych środków zależy od przedstawionego kosztorysu. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 0,56 proc. w skali roku.
Urzędy pracy nie pośredniczą w udzielaniu pożyczek. - Nasza rola jest tu ograniczona. Wszelkie formalności zainteresowani załatwiają u pośredników finansowych. Urzędy pracy potwierdzają tylko status bezrobotnego - informuje Monika Różycka-Górska, rzecznik Miejskiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Pośrednikiem finansowym w naszym województwie jest Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny. Łączna kwota przeznaczona na pożyczki w województwie lubelskim i świętokrzyskim to 5 milionów złotych. Szczegóły na www.bgk.com.pl.