Studia medyczne dla studentów z całego świata na dwóch Uniwersytetach Medycznych w Wenzhou (Chiny) oraz w Lublinie przewiduje umowa podpisana między tymi uczelniami. Wspólnym programem nauczania może być objętych ok. 150 studentów rocznie.
Porozumienie zostało podpisane w Wenzhou podczas wizyty delegacji Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej, której przewodniczył wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej.
Program dotyczy studentów z całego świata. Część studiów odbywają oni na uniwersytecie w Lublinie, a część na uniwersytecie w Wenzou. Absolwenci otrzymują dyplom obu uczelni. Pierwszych 20 studentów – z Niemiec, Australii, Tajlandii, Emiratów Arabskich - studiuje już w Lublinie.
Współpraca obu uczelni trwa już od kilku lat. Dziekan wydziału lekarskiego z oddziałem anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska podkreśla, że trwają obecnie prace nad jej rozszerzeniem, m.in. o badania naukowe czy wymianę studentów farmacji. W maju lubelska uczelnia spodziewa się wizyty naukowców z Wenzou.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie prowadzi studia medyczne w języku angielskim od 1995 roku. Obecnie wśród prawie 7,3 tys. studentów uczelni ponad 1,2 tys. to cudzoziemcy z 53 krajów, w tym m.in. USA (lubelska uczelnia uzyskała akredytację stanów Nowy Jork i Kalifornia).
Według senatora Czeleja w Polsce studiuje jeszcze zbyt mało studentów zagranicznych. – Polska ma w tej dziedzinie duży potencjał, ale jeszcze nie w pełni wykorzystany – stwierdza wicemarszałek Senatu. Jego zdaniem poziom „umiędzynarodowienia” polskich uczelni powinien być stale podnoszony.
Delegacja Polsko-Chińskiej Grupy Parlamentarnej odwiedziła Chiny na przełomie lutego i marca. W Pekinie parlamentarzyści rozmawiali z tamtejszymi politykami oraz wiceprzewodniczącym Komitetu Krajowego Ludowej Politycznej Rady Konsultatywnej Chin Wang Jiarui.
Perspektywom udziału polskich firm w realizacji projektów inwestycyjnych w Azji poświęcone było spotkanie wicemarszałka Senatu z prezesem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych Jin Liqun. W prowincji Hunan delegacja odwiedziła m.in. działające tam przedsiębiorstwa oraz strefy przemysłowe, strefę wolnocłową.