(fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pracują nad innowacyjnym urządzeniem, które ma pomóc w przywróceniu sprawności pacjentom z niedowładem rąk spowodowanym między innymi udarem
Urządzenie jest przeznaczone dla osób z uszkodzonymi funkcjami ruchowymi, na przykład w wyniku udaru czy innych urazów. Forma treningu, nad którym pracujemy, opiera się na wyobrażaniu sobie ruchu – tłumaczy dr Emilia Zabielska-Mendyk z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL i dodaje: Pacjenci po udarze są niesprawni ruchowo nie z powodu uszkodzenia mięśni, tylko z powodu uszkodzeń mózgu. Ćwiczenia wyobrażeniowe pozwalają usprawniać mózg, który steruje naszymi mięśniami.
– Wyobraźnię dzielimy na wizualną i kinestetyczną związaną z odczuwaniem ruchu, która jest kluczowa w naszym treningu. Ludzie mają rozwinięte te dwa rodzaje wyobraźni w różnym stopniu, jest to indywidualne – mówi Paweł Augustynowicz z Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL.
– U zdrowego człowieka procesy w mózgu dotyczące ruchu zachodzą naturalnie. Natomiast osoby po udarze mają problem z połączeniami mózgowymi, które odpowiadają za ruch. Trzeba je więc odbudować trenując mózg i uruchamiając przede wszystkim wyobraźnię kinestetyczną.
Jak zaznacza dr Zabielska-Mendyk, trening wyobrażeniowy nie jest nową metodą. – Jest ona już stosowana w treningu sportowym oraz rehabilitacji, jednak forma, nad którą my pracujemy różni się od tej standardowej. Terapeuta ma możliwość weryfikacji tego, jak pracuje jego pacjent – wyjaśnia dr Zabielska-Mendyk. – Zwykle pacjent w ramach treningu ma wykonywać w wyobraźni proste ruchy, na przykład zaciskania dłoni. Do tej pory nie było jednak możliwości sprawdzenia, czy wyobraża je sobie prawidłowo. Nasze urządzenie daje taką możliwość.
Dodaje, że pomysł na urządzenie i procedurę treningową powstał jakiś czas temu. – W naszej pracy naukowej zajmujemy się badaniem wyobraźni ruchowej. Teraz otrzymaliśmy dofinansowanie z Inkubatora Innowacyjności, które pozwoli nam na opracowanie i zbudowanie prototypu. Kiedy będzie gotowy, zaczniemy testy z udziałem chętnych pacjentów – mówi dr Zabielska-Mendyk. – Dowody naukowe potwierdzają, że trening wyobrażeniowy przynosi efekty, ale musimy potwierdzić działanie naszej metody w praktyce i ewentualnie wprowadzić modyfikacje. Na budowę prototypu i badania mamy 10 miesięcy.