Dr n. farm. Katarzyna Klimek z Katedry i Zakładu Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zajęła trzecie miejsce w szóstej edycji Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych, który organizuje Gazeta Farmaceutyczna z Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym.
Wzięli w nim udział naukowcy, którzy w latach 2017-2018 obronili rozprawę doktorską w dziedzinie nauk farmaceutycznych. Praca Katarzyny Klimek dotyczy nowego sposobu wytwarzania syntetycznego rusztowania kostnego dla medycyny regeneracyjnej (promotorem była prof. n. farm. Grażyna Ginalska, a promotorem pomocniczym dr hab. n. farm. Agata Przekora-Kuśmierz).
– Rusztowanie kostne to materiał, który dla komórek kościotwórczych jest rodzajem „bioaktywnej podpory” i dlatego też musi spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim nie może być toksyczny, musi również sprzyjać procesowi przyklejania się komórek, a także ich podziałom i różnicowaniu. Rusztowanie wytworzone opracowaną przeze mnie metodą spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria – tłumaczy dr n. farm. Katarzyna Klimek. – Metoda wytwarzania biomateriału została już opatentowana i mam nadzieję, że niebawem będzie mogła być wykorzystywana komercyjnie. Opracowane rusztowanie może być stosowane bezpośrednio w miejscu niewielkiego ubytku kostnego lub też służyć do wygenerowania tzw. żywego wszczepu.
Składa się on z komórek pobranych od pacjenta i biomateriału czyli właśnie rusztowania kostnego. – Taki bioaktywny konstrukt jest następnie wszczepiany do organizmu pacjenta, co przyśpieszy proces regeneracji uszkodzonej tkanki – tłumaczy dr Klimek.
Zgłoszone prace oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Janusza Pluty, prezesa Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i jednocześnie pracownika Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Pod uwagę były brane m.in. innowacyjność i potencjał komercjalizacyjny prezentowanych w pracach wyników. Chodzi o wkład w rozwój nowoczesnej farmacji.