Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 kwietnia 2005 r.
23:24
Edytuj ten wpis

Nie lękajcie się, jestem z wami

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Flagi narodowe przybrane kirem. Czarne wstążeczki na wielu samochodowych antenach. Zamknięte sklepy, kawiarnie, puby. Puste ulice i zamyślone twarze przechodniów. W oczach niektórych widać łzy. Ale tej niedzieli nikt się łez nie wstydził.
Pani Maria z Lublina rano zapaliła świeczki przy zdjęciu Papieża. Tym mniejszym, bo większe powiesiła w oknie. Obok fotografii do szyby taśmą przykleiła tulipany. Potem poszła do kościoła.
Studentka Ania do domu z nocnego czuwania wróciła nad ranem. Ale mimo zmęczenia nie mogła zasnąć. Nie chciała też oglądać telewizji. Znów poszła do kościoła. Tego na KUL, bo tam czuje się najlepiej.
Łukasz w południe dostał SMS-a. "Bądź o godz. 17 na pl. Litewskim, a o 19 pod Zamkiem. W nocy zapal w oknie świeczkę. W poniedziałek idź do szkoły z czarną opaską na ramieniu”. Nie wie od kogo.
Wciąż jest z nami
Rano przed kościołami wciąż jeszcze płonęły znicze zapalone ubiegłej nocy. Wielu dopiero teraz wychodziło z kościołów. - Po godz. 7 rano studenci dzwonili do mnie. Gdy wracali z nocnego czuwania - mówi Beata Górka, rzecznik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Na gmachu KUL zawisł transparent "...ale Jego duch jest z Nami”. W tym samym miejscu, gdzie prawie 27 lat temu mogliśmy przeczytać "Nasz profesor Papieżem”. Drzwi akademickiego kościoła się nie zamykały. Studenci od rana przychodzili też pod pomnik Ojca Świętego na dziedzińcu KUL. Rzadko z pustymi rękami. Róże, tulipany, znicze i świeczki ustawiane w znak krzyża czy serca. Z godziny na godzinę było ich coraz więcej.
- Myślałam, że wczoraj był najgorszy dzień w moim życiu. Ale pomyliłam się. Dziś jest jeszcze gorzej - mówi studentka, którą tam spotkaliśmy.
Wstańcie. Chodźmy
- Jego listy, encykliki, homilie - to testament, który będziemy czytać. A w nim wszechobecne przesłanie nadziei - mówił podczas mszy świętej w "papieskim” kościele św. Rodziny na Czubach ks. abp Józef Życiński. - Jak realizować ten testament? Wstańmy, chodźmy. Idźmy w świat. Głosić to przesłanie Bożego miłosierdzia, które On zaszczepił w naszych sercach.
Tych słów słuchało prawie trzy tysiące wiernych, którzy zgromadzili się w kościele. Tym samym, gdzie 18 lat temu na ambonie stał sam Jan Paweł II.
- Pamiętam jak dziś. Miałem osiem lat i miejsce w sektorze A, przy samej trasie przejazdu Ojca Świętego - wspomina z uśmiechem pan Zbigniew. - Wszyscy koledzy mi zazdrościli. A potem wracaliśmy do domu na piechotę i strasznie lało. Gdy Papież jechał, to wszyscy porządkowi stali wzdłuż trasy i trzymali się za ręce. Mój tata też tam był. Tak bardzo byłem z niego dumny.
Wczoraj świeca, dziś znicz
W słoneczne niedzielne popołudnie na plac Litewski w Lublinie ściągnęły tłumy. Dorośli, dzieci i młodzi ludzie. Ci, którzy byli tu już dzień wcześniej i nowi.
- Wczoraj niosłam świeczkę. Dziś znicz - mówi dziewczyna w żółtej chustce na szyi. Po czym szybko odwraca się i odchodzi. Chyba płacze.
Zgromadzeni w skupieniu odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji Papieża. Potem śpiewał Gospel Rain. A z głośników popłynął głos Jana Pawła - fragmenty homilii z jego ostatniej pielgrzymki do Polski.
- Zaczynacie zdawać egzamin z papieskiego nauczania - powiedział na zakończenie ks. Mirosław Ładniak.
Wstaliśmy. Idziemy
Po godz. 18 wszyscy zgromadzeni, odmawiając różaniec, ruszyli deptakiem w stronę Zamku Lubelskiego. - Zebraliśmy się tutaj, by przekroczyć próg smutku - powiedział rozpoczynając eucharystię na placu Zamkowym abp Józef Życiński.
30 tysięcy lublinian w ciszy i skupieniu słuchało słów metropolity lubelskiego. Przypomniał zebranym słowa, którymi Jana Paweł II rozpoczął swój pontyfikat "Nie lękajcie się. Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
- Zdobądźmy się na odwagę, aby wyzwolić się z lęków i konwenansów. Mamy odważnie żyć - mówił z podium przykrytym czarnym płótnem.
Przypomniał też o wolności, której nauczył nas Ojciec Święty. O prawdzie, która wcale "nie leży pośrodku”. - Gdyby trzeba było szukać pomiędzy prawdą Chrystusa a ulicy, to bylibyśmy chrześcijanami na pół etatu. A żeby znaleźć prawdę, trzeba się nad nią pochylić. Trzeba trudu, wysiłku, ran, wierności...
- Ojcze Święty, idziemy Twoim szlakiem. Idziemy, Ojcze Święty - powiedział na zakończenie. •

Pozostałe informacje

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

Od lewej była dyrektor MNKD - Izabela Andryszczyk, jej następczyni i obecna szefowa jednostki - Danuta Smaga oraz z-ca dyrektor do spraw zamku w Janowcu - Marzena Brzezicka
Janowiec

Miliony dla zamku w Janowcu uratowane. Dyrektorki mogą odetchnąć

Dobra wiadomość dla muzeum na zamku w Janowcu - dwie dotacje z Polskiego Ładu, każda o wartości 3,5 mln zł - zostały powtórnie zaakceptowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Niewiele brakowało, a pieniądze przepadłyby przez błędy muzealników.

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii
SONDA

Sejm zdecydował w sprawie wolnej Wigilii

Na środowym posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali co z projektem ustawy, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. To się stanie, jednak nie w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS żegna się dzisiaj z rozgrywkami EuroCup

Pożegnanie z Europą, czyli Polski Cukier AZS UMCS kontra Panathinaikos Ateny

W czwartek o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS Lublin po raz ostatni w tym sezonie zaprezentuje się na międzynarodowej arenie. Stawką meczu z Panathinaikosem Ateny będzie trzecie miejsce w grupie, które jednak nie da szans na awans do fazy play-off

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwyczajny spacer zamienił się w interwencję

Zwykły spacer przerodził się w policyjną interwencję. Przekonali się o tym funkcjonariusze z krasnostawskiej policji, którzy usłyszeli wołanie o pomoc.

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty