Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2018 r.
11:48

Nietypowa "nauka jazdy" na Politechnice Lubelskiej. Na takich pojazdach szkolili się czołgiści [zdjęcia]

0 1 A A

W latach 70-tych XX wieku korzystali z niego początkujący czołgiści, ale żaden nie zachował się do dzisiejszych czasów. Studenci Politechniki Lubelskiej skonstruowali replikę trenażera czołgowego MPG-69 autorstwa płk. Zbigniewa Węglarza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zrobili to idealnie. Dokładnie tak samo, jak ja robiłem pierwszy egzemplarz prawie 50 lat temu – podkreśla płk Zbigniew Węglarz, który w 1969 roku na potrzeby armii skonstruował trenażer. Urządzenie, na którym mieli szkolić się czołgiści powstało na bazie stworzonego wcześniej pod okiem emerytowanego pułkownika gokarta gąsienicowego.

– Pokazałem go dowódcy okręgu pomorskiego gen. Kamińskiemu i szefowi służby samochodowej gen. Rapacewiczowi. Powiedzieli, że wszystko jest pięknie, ale potrzebny jest trenażer do nauki jazdy czołgiem. Podjąłem się zadania i wzięliśmy się do przerabiania pojazdu. Rama, hamulce, sprzęgła pozostały bez zmian. Zastosowaliśmy silnik od syrenki zamiast motocyklowego M72, przedział kierowcy został wyposażony tak jak w czołgu w podnoszone siedzenie, dźwignie kierowania, pedały, peryskopy. Nie było różnicy, czy kierowca siedzi w czołgu, czy trenażerze. Z boku było miejsce dla instruktora – wspomina 96-letni dziś Węglarz.

Po trzech latach użytkowania MPG-69 okazało się, że wojsko na szkoleniu przy jego pomocy zaoszczędziło 15 milionów ówczesnych złotych. Oszczędności związane były z mniejszym zużyciem paliwa i uniknięciem kosztownych napraw w razie awarii czołgów podczas nauki. Pułkownik dostał wyróżnienie od ministra obrony narodowej i 100 tys. zł. Wystarczyło na zakup nowego samochodu Warszawa.

Trenażerów wyprodukowano w sumie 180. Po opuszczeniu Polski przez wojska radzieckie żaden z modeli nie pozostał jednak w kraju.

Stworzenia repliki pojazdu półtora roku temu podjęli się studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.

– Na odbudowę poświęciliśmy ok. 2,5 tys. godzin. Do tego doszły godziny pracy przy komputerze, ślęczenie nad zdjęciami i próby rozróżnienia tego, czy to co na nich widać to śrubki, inne elementy, czy po prostu plamki. Nie mieliśmy pełnej dokumentacji, tylko instrukcję obsługi i kilka fotografii. Oraz to, co pamiętał pan pułkownik. On sam miał najważniejsze zdjęcie prototypowego trenażera – opowiada dr inż. Leszek Gardyński, opiekun koła. Problemem były części, które udało się pozyskać m.in. dzięki wsparciu kolekcjonerów.

Odbudowany MPG-69 ma głównie wartość wspomnieniową, ale zdobyte przez studentów doświadczenie może zaprocentować. – Jesteśmy w stanie zbudować coś do nauki jazdy na współczesnych pojazdach, jak leopard czy rosomak. Współpracą w zakresie produkcji są wstępnie zainteresowane są Wojskowe Zakłady Inżynieryjne w Dęblinie – podsumowuje Gardyński.

Płk Zbigniew Węglarz na tle odtworzonego przez studentów trenażera (fot. Maciej Kaczanowski)

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty