Regionalne Muzeum Cebularza powstało w Lublinie. Działalność rozpoczyna już w środę.
– Będziemy organizować interaktywne pokazy, których głównym bohaterem będzie cebularz – zapowiada Robert Drapała, inicjator tego przedsięwzięcia. – Będziemy opowiadać o historii o genezie powstania cebularza, co jest nierozerwalne z historią Lublina. W bardzo przystępnej formie będziemy przybliżać tradycję Lubelszczyzny w miły i zabawny sposób. Na pokazach nasi goście będą angażowani przez naszych animatorów tak, aby dla wszystkich wizyta w dość niezwykłym, nowatorskim muzeum była więcej niż miłym wspomnieniem z wizyty w Lublinie.
Muzeum mieści się przy ul. Szewskiej 4. Jest czynne od środy do niedzieli (poniedziałek i wtorek nieczynne). Godzinne pokazy będą odbywać się w godzinach – 11:00, 12:30, 14:30, 16:00.
Ceny biletów
14 zł - bilet ulgowy, dzieci powyżej 3 lat i młodzież szkolna
16 zł - bilet normalny
Dzieci do lat 3 wchodzą do muzeum za darmo
Certyfikat
W 2014 r. cebularz uzyskał unijny certyfikat „Chronione Oznaczenie Geograficzne”. O wpisanie go do unijnego Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych ubiegało się Stowarzyszenie Partnerstwo Producentów Cebularza Lubelskiego, które zrzesza piekarnie. Po otrzymaniu unijnej ochrony każda piekarnia, która chce wypiekać cebularza lubelskiego musi poddać się certyfikacji.
Cebularz lubelski
To wyrób piekarniczy w formie okrągłego placka, o średnicy 5-25 cm i grubości ok. 1,5 cm. Ciasto wyrabia się z pszennej mąki z dodatkiem mleka i masła. Na powierzchni placka znajduje się warszaty farszu złożona z grubo pokrojonej cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym.