W piątek Politechnika Lubelska zaprosiła na niezwykłe wydarzenie Noc Inżynierów przyciągnęła miłośników niezwykłych wynalazków, osiągnięć nowoczesnej technologii i zachwycających efektów nauki
Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii potocznie zwane Rdzewiakiem, skupiło jednej nocy blisko 50 warsztatów, laboratoriów, pokazów i zajęć. Naukowcy z Wydziału Mechanicznego za pomocą kamery termowizyjnej pokazywali, czy ciepło potrafi się poruszać i jak wygląda świat nocą. Odwiedzający przenieśli się do nanoświata, gdzie naukowcy pokazali co potrafi szybka kamera, uczyli jak zaprogramować robota oraz wyjaśniali, czym jest termografia, termowizja i systemy skanowania 3D. Nie zabrakło też pokazu w tunelu aerodynamicznym, w którym na własnej skórze można było przekonać się, jak działa moc wiatru. Dla miłośników motoryzacji pokazy pojazdów made in Politechnika oraz Hydrosa, bolidu zasilanego wodorem. Zajrzeć też można było do hamowni podwoziowej oraz Laboratorium Silników Spalinowych. Ciekawostką był wiatrakowiec, czyli ultralekki pasażerski statek powietrzny.
Wykładowcy i studenci z Wydziału Budownictwa i Architektury zaprosili odwiedzających na LEGO, czyli Lubelską Ergonomiczną Grę Obrazkową; zajęcia z okularami VR, a także spotkanie z malarstwem i rzeźbą. Chętnym wytłumaczyli czym jest kratownica i jak bada się efektywność belek. Była też pierwsza pomoc, długopisy 3D, pokaz robotów i rowery elektryczne.
Chętni mogli wziąć udział też w teście 16 Personalities, w którym odkryć można było swoje naturalne predyspozycje, mocne strony oraz preferencje w interakcjach z innymi.
Naukowcy z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki w Noc Inżyniera pokazali czym jest akwizycja ruchu i jak śledzić ruchy oczu za pomocą eyetrackera. Zapoznać można było się też z nowoczesnymi instalacjami elektrycznymi stosowanymi w budownictwie. Jak zaznaczają najmłodsi interesujące było spotkanie z łazikiem marsjańskim i zdalnie sterowanymi samochodami driftowymi.
Podczas spotkania odbyły się też na dwa eventy „Ile nakręcisz, tyle pojedziesz” oraz „Ekologicznie kreatywni, czyli nie ma rzeczy zbędnych” finansowane w ramach Projektu pt: "Nauka da się POLLUB-ić edycja 2 - POLLUBmy Ziemię" finansowany ze środków Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II - Popularyzacja nauki”.