Od października mieszkańcy Lublina nie będą mogli korzystać już z nocnej opieki lekarskiej w dotychczasowych przychodniach. Pomocy szukać będzie można tylko w trzech szpitalach. Zmiany zostaną wprowadzone w całym województwie.
Zmiany podyktowane są wejściem w życie tzw. zmianie sieci szpitali.
– Zasadniczym celem zmian jest odciążenie SOR-ów i Izb Przyjęć, na które dotychczas trafiało wielu chorych, których życie i zdrowie nie było zagrożone. Z drugiej strony zmiany skutkować będą szybszą pomocą dla tych chorych, którzy wymagają przyjęcia do szpitala w stanie nagłym – podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego OW NFZ.
Dotychczas w Lublinie działało pięć punktów nocnej i świątecznej opieki m.in. przy ul. Biernackiego, Wapowskiego i Projektowej. Funkcjonować będą jednak tylko do końca września. Potem lekarze będą przyjmować w trzech szpitalach: Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (Al. Kraśnickia 100), Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego (ul. Biernackiego 9) i Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. M. Kaczyńskiego (ul. Abramowicka 2). Zgłaszać będzie się można tam od poniedziałku do piątku w godz. 18.00 - 8.00 oraz całodobowo w soboty, niedziele i święta.
– Na terenie województwa lubelskiego od 1 października świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizować będzie 27 szpitali – uściśla Bartoszek. – Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej prowadzone będą niezależnie od SOR i IP. W innych pomieszczeniach i przez inne zespoły pielęgniarsko-lekarskie.
Mimo, że liczba punktów, które udzielać będą pomocy zmniejszy się – jak zapewnia NFZ – nie odbije się to negatywnie na pacjentach. Przyjęci zostaną wszyscy.
Szczegółowe informacje o tym, gdzie od października szukać możemy pomocy podane zostaną pod koniec września.
W 2016 r. punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzieliły 311 tys. porad lekarskich i 270 tys. porad pielęgniarskich w całym województwie lubelskim.