Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2024 r.
11:34

Nowe porządki u wojewody. Kompetencje wicewojewodów i nowy-stary dyrektor generalny

0 A A
Od lewej: Wojciech Wołoch, Krzysztof Komorski i Andrzej Maj
Od lewej: Wojciech Wołoch, Krzysztof Komorski i Andrzej Maj (fot. Katarzyna Nastaj)

Po tygodniu urzędowania nowych wicewojewodów, wojewoda lubelski przedstawił zakres obowiązków swoich zastępców. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest też nowy dyrektor generalny. To osoba, która już pracowała na tym stanowisku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po zmianie władzy w kraju w wyniku ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych, tuż przed świętami Bożego Narodzenia funkcję wojewody lubelskiego objął Krzysztof Komorski z Platformy Obywatelskiej. 16 stycznia premier Donald Tusk powołał wicewojewodów. Zostali nimi: Wojciech Wołoch (Polska 2050) i Andrzej Maj (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Teraz wojewoda przedstawił zakres obowiązków swoich zastępców. – Staraliśmy się poukładać to tak, aby zadania postawione przed panami wicewojewodami, odpowiadały ich dotychczasowemu doświadczeniu i predyspozycjom – mówi Krzysztof Komorski.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod fotogalerią.

Wołoch jako pierwszy wicewojewoda, ma odpowiadać za działanie m.in. Wydziału Infrastruktury, Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców, Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego czy nadzór nad funkcjonowaniem przejść granicznych. Zwłaszcza w tym ostatnim zakresie pomóc mu ma doświadczenie zawodowe - Wołoch jest emerytowanym pułkownikiem Straży Granicznej.

Wśród stawianych przed nim zadań jest uruchomienie nowych punktów paszportowych w Świdniku i Krasnymstawie. W planach jest też usprawnienie pracy miejsc, w których można złożyć wniosek o wydanie paszportu. W grę wchodzi m.in. wprowadzenie dyżurów sobotnich, które obecnie funkcjonują jedynie w okresie wakacyjnym. – Po to, żeby ludzie nie musieli brać urlopu, by móc wystąpić o paszport – wyjaśnia Krzysztof Komorski.

Kolejny priorytet to uproszczenie procedury związanej z legalizacją pobytu w Polsce przez obcokrajowców. – Cudzoziemiec przybywający do Polski ma obowiązek przedstawić dokumenty, które zalegalizują, bądź nie, jego pobyt. Rozstrzygnięcie w tym zakresie powinno być jak najszybsze. Nie może być tak, jak do tej pory, że te procedury były rozciągnięte w czasie nawet ponad roku. Ten czas zostanie skrócony, bo nikomu to nie służy. Ani państwu polskiemu, ani cudzoziemcom, którzy przybywają do Polski i chcą tu legalnie mieszkać, pracować i płacić podatki, ani przedsiębiorcom, którzy są żywotnie zainteresowani tym, aby w dużej części tych cudzoziemców zatrudnić – zapowiada Wojciech Wołoch.

Drugi wicewojewoda zajmie się m.in.: Wydziałem Rolnictwa, Wydziałem Polityki Społecznej, Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa czy Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. – Zarówno w kwestii pomocy społecznej, ochrony zabytków czy rolnictwa w większości beneficjentami są samorządy. Myślę, że będę tu dobrym pomostem, który rozumie problemy samorządowców, w zakresie współpracy z administracją rządową – mówi Andrzej Maj, który jest samorządowcem z wieloletnim doświadczeniem, w przeszłości był m.in. starostą kraśnickim.

Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod zdjęciem.

Od lewej: Jarosław Szymczyk i Dariusz Sala (fot. Katarzyna Nastaj)

Lubelski Urząd Wojewódzki ma też nowego dyrektora generalnego. Z tym stanowiskiem pożegnała się Agata Grula. Zastąpił ją Jarosław Szymczyk, który tę funkcję pełnił w latach 2008-2016. Potem był kierownikiem podległego wojewodzie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które odpowiada za funkcjonowanie numeru alarmowego 112. Do LUW wrócił tuż po przyjściu Komorskiego, zostając dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Teraz wciąż będzie nadzorował jego działanie, ale już w nowej roli.

– To przewidywalne i sprawdzone rozwiązanie. Jest kompetentnym i bardzo doświadczonym urzędnikiem – mówi wojewoda Komorski. Wśród zadań stawianych przed nowym dyrektorem generalnym wymienia: „dostosowanie struktury urzędu do bieżących potrzeb”, czy kwestie związane z inwestycjami, jak przeniesienie siedziby WBiZK do budynku u zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Wojciechowskiej czy termomodernizacja urzędowego gmachu przy ul. Lubomelskiej. Szymczyk dostał też polecenie znalezienia swojego następcy w wydziale odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. – Mamy listę kandydatów. Szukamy wśród emerytowanych reprezentantów służb mundurowych jak policja czy straż pożarna – przyznaje Komorski.

Nowego dyrektora ma także wspomniany już Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Pod koniec ubiegłego roku, tuż przed zmianą wojewody, z tej funkcji zrezygnowała Angelika Konaszczuk. Urzędniczka będąca prywatnie szwagierką wpływowego polityka Prawa i Sprawiedliwości Jacka Sasina, szybko znalazła nową pracę. Obecnie jest wicedyrektorką Departamentu Organizacyjno-Prawnego w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie władzę ma PiS. W dyrektorskim fotelu w LUW zastąpił ją Dariusz Sala, który z tym wydziałem był związany już wcześniej, pracując w roli kierownika oddziału ds. paszportów.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty