Lublin

15 marca 2022 r.
13:09

Od jutra Ukraińcy będą mogli wnioskować o PESEL. Gdzie się zgłosić w Lublinie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Uchodźcy na dworcu PKS w Lublinie
Uchodźcy na dworcu PKS w Lublinie (fot. Michał Siudziński)

Od środy uchodźcy z Ukrainy będą mogli składać wnioski o nadanie numeru PESEL, z którym będą mogli m.in. korzystać z opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ oraz ze świadczeń 500 +.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Lublinie numer PESEL będzie przyznawany Ukraińcom w sześciu punktach miasta. – Głównym miejscem obsługi obywateli Ukrainy będzie obiekt przy ul. Zemborzyckiej 88 – informuje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. Pod podanym przez niego adresem, odległym od ścisłego centrum, znajdują się biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Przy Zemborzyckiej, oprócz stanowisk do nadawania numeru PESEL, będą też stanowiska MOPR oraz Miejskiego Urzędu Pracy. – Aby obywatel Ukrainy mógł uzyskać informację z kilku dziedzin, które są najważniejsze z punktu widzenia jego przebywania w Polsce – dodaje sekretarz.

Po PESEL będzie można przyjść również do pięciu Biur Obsługi Mieszkańców przy: 

  • ul. Wieniawskiej 14,
  • Filaretów 44,
  • Kleeberga 12,
  • Szaserów 13/15,
  • Wolskiej 1.

Wszystkie te punkty mają być czynne od godz. 7.30 do 15.30. Władze miasta deklarują, że w razie potrzeby będą w stanie wydłużyć godziny pracy.

Wymagane dokumenty

Aby dostać numer PESEL trzeba będzie złożyć wniosek na papierowym formularzu oraz okazać swój dowód tożsamości.

– Podstawowym dokumentem, na podstawie którego będzie stwierdzana tożsamość obywateli Ukrainy, będzie paszport, inny dokument tożsamości lub zaświadczenie o przekroczeniu granicy – informuje Wojewódzki. – Gdy obywatel Ukrainy nie będzie miał żadnego dokumentu, z uwagi na konieczność szybkiej ucieczki lub zniszczenie dokumentów podczas nalotów, będzie mógł, pod groźbą odpowiedzialności karnej, podać te dane.

Konieczne będzie także dostarczenie fotografii twarzy. Będzie musiała ona spełniać takie same wymogi, jak zdjęcie do polskiego dowodu osobistego.

Do nadania profilu zaufanego oraz e-tożsamości konieczne będzie również podanie adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu komórkowego.

Potrzeba więcej punktów

W uruchamianych przez Lublin punktach będzie łącznie 12 stanowisk do nadawania numeru PESEL. Szacowany czas obsłużenia jednego interesanta to 30 minut

Jeżeli uwzględnimy, że punkty będą czynne przez osiem godzin dziennie, to w ciągu jednego dnia możliwe będzie obsłużenie niespełna 200 osób.

Ratusz przyznaje, że potrzeba więcej stanowisk do obsługi obywateli Ukrainy. Zakłada, że w najbliższym czasie uruchomi takie miejsce przy Spokojnej 4, czyli w budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym działa punkt recepcyjny dla uchodźców. Kolejny punkt miałby powstać przy ul. Lwowskiej w siedzibie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych.

– Myślę, że się uda tam zlokalizować około 20 stanowisk komputerowych – szacuje sekretarz i ma nadzieję, że dodatkowy punkt zacznie działać w ciągu dwóch tygodni.

Uruchomienie nowych punktów będzie uzależnione od uzyskania przez miasto dodatkowych urządzeń. O ile niezbędne komputery Ratusz jest w stanie zabezpieczyć sobie sam, o tyle czytniki linii papilarnych (przy nadawaniu numeru PESEL pobierane będą odciski palców) musi dostać od rządu.

– Uzależnieni jesteśmy od tych skanerów – przyznaje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Ratusz zgłosił zapotrzebowanie „na około 30 zestawów”, ale – jak tłumaczy – na razie nie dostał żadnego.

Mamy tysiące uchodźców

Władze miasta szacują, że w Lublinie przebywa obecnie nawet 30 tys. osób, które uciekły przed wojną z Ukrainy.

– Większość uchodźców myśli w ten sposób: „chcemy jak najszybciej wrócić do mężów, ojców, synów”. My wiemy, że to nie będzie takie proste i czeka nas spore wyzwanie – mówi Żuk.

– Zakładam pesymistycznie, że większa część uchodźców, którzy są w Lublinie, tu pozostanie – ocenia prezydent Lublina i podkreśla, że wiele osób, które uciekły ze wschodu Ukrainy, nie będzie mieć dokąd wracać, bo ich domy zostały zburzone.

Prezydent zapowiada już, że wystąpi do Rady Miasta o przedłużenie o kolejny miesiąc, czyli do końca kwietnia, okresu zwolnienia obywateli Ukrainy, którzy opuścili swój kraj uciekając przed wojną, z opłat za przejazdy komunikacją miejską i zwolnienia z opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

Z tym trzeba poczekać

Władze miasta przygotowują się również do obsługi wniosków o pomoc finansową, która będzie przysługiwać osobom goszczącym uchodźców w swoich domach (40 zł na dobę). Obsługą tych wniosków ma się zajmować Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Procedura nie została jeszcze uruchomiona, miasto czeka na ukazanie się ministerialnego rozporządzenia, które uściśli tryb rozpatrywania takich spraw.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty