Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 września 2020 r.
19:52

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe

32 9 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Za kilka dni sejmik województwa zdecyduje o przekształceniu Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe. Tymczasem placówka rozpoczęła zbiórkę pamiątek z Kresów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwałę, na mocy której Muzeum Lubelskie stanie się Muzeum Narodowym, radni wojewódzcy mają podjąć na sesji sejmiku 28 września.

Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa, zaznacza, że placówka będzie nadal współprowadzona przez województwo. – W tym celu niezbędne jest podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na połączenie z dniem 1 października 2020 r. Muzeum Lubelskiego w Lublinie z Muzeum Narodowym w Lublinie oraz prowadzenie jako wspólnej instytucji kultury – Muzeum Narodowego w Lublinie – wyjaśnia Małecki.

Można przewidywać, że radni na zmiany zgodzą się bez obiekcji, bo już pod koniec maja wstępnie sejmik powiedział tak.

O tym, że największa placówka muzealna stanie się narodowa decyzja zapadła w maju. Wówczas szef MKiDN, Piotr Gliński, zakomunikował, że „ziemia lubelska zasługuje, aby podnieść tę instytucję do rangi instytucji muzealnej, narodowej”. – A jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, że po zakupie Pałacu Lubomirskiego na siedzibę oddziału Muzeum Lubelskiego poświęconego kresom, czyli sprawie ziem wschodnich dawnej Rzeczpospolitej, chcemy żeby to muzeum, powiększone o funkcję opieki nad pamięcią kresową, stało się muzeum narodowym – mówił wicepremier.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej będzie się mieściło w Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim w Lublinie (dawna politologia UMCS). Ma to być placówka, która zwiedzającego zabierze z historyczną podróż po Kresach. Od dziejów najdawniejszych po obecne – ma pokazać pamięć o terenach wschodnich.

Dlatego właśnie Muzeum Lubelskie organizuje akcje „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”.

Można dostarczać nie tylko pamiątki materialne, bo muzeum czeka także na opowieści. – Przedmioty są dla nas niezwykle cenne, jednak żaden nie zastąpi żywej rozmowy – wspartej intonacją, gestykulacją, opatrzonej dygresjami czy wnioskami sformułowanymi z perspektywy czasu. Opowieści o osobach, miejscach czy przedmiotach, nacechowane osobistym, często pełnym emocji postrzeganiem, pozwolą na uchwycenie żywego i autentycznego obrazu Kresów – zachęca muzeum.

– Akcja jest w toku i będzie prowadzona w trybie ciągłym. W Pałacu Lubomirskich pełnione są specjalne dyżury. Na razie nagraliśmy pierwsze opowieści, a nasi pracownicy są teraz w Warszawie, którzy nagrywają 104-letnią panią – mówi Mieczkowska dyrektor ML.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek mogą zadzwonić pod numer: 726 022 100 lub napisać na adres: zbiorka@muzeumlubelskie.pl.

Dyrektorem Muzeum Narodowego w Lublinie ma pozostać Katarzyna Mieczkowska obecna dyrektor ML. W czerwcu Gliński mówił, że zmian personalnych nie przewiduje: – Dla mnie to jest kwestia drugorzędna, bo nasza współpraca tak się dobrze układa, jeżeli chodzi o marszałka, panią dyrektor i zespół muzealny, że nie zastanawiamy się nad takimi sprawami – wyjaśnił wicepremier.

Zobacz także: Remont Muzeum Lubelskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

4 owczarki pogryzły chłopca

4 owczarki pogryzły chłopca

Podczas zabawy cztery podrastające owczarki niemieckie rzuciły się na 11-letniego chłopca. Pogryzione dziecko odwieziono do szpitala. Wcześniej dzieci wielokrotnie bawiły się młodymi psami

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS stracił władzę w powiecie, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: PORADNIK: jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Zezulin. Groźny wypadek o świcie

Audi zderzyło się z ciężarówką dziś około godz. 4 nad ranem. 58-letni kierowca z obrażeniami przewieziony do szpitala

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku
foto

Tak wyglądała Włodawa. Zdjęcia przełomu lat 50. i 60. XX wieku

W zbiorach Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich są zdjęcia Włodawy z przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku Zapraszamy na nostalgiczną podróż po magicznych zaułkach miasta trzech kultur.

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie
19 maja 2024, 10:30

Majówka z Panem Prusem w Nałęczowie

W niedzielę (19 maja) odbędzie się XXIII Majówka z Panem Prusem. W programie wydarzenia zaplanowano koncert (Vinyl Band), spektakl, panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawczyń - prof. Beaty Obsulewicz-Niewińskiej oraz prof. Beaty Utkowskiej oraz występy uczniów nałęczowskich szkół.

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia ruszyły. Studenci bawią się w nowej lokalizacji

Studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II rozpoczęli świętowanie. KULturalia to ostatnia z imprez studenckich w Lublinie.

Roztańczone El Cubano
foto
galeria

Roztańczone El Cubano

Kolejna impreza w El Cubano za nami. Co to była za impreza! Gorąca salsa do białego rana w samym centrum Lublina. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak się bawi Lublin, to zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii.

Koncert Łukasza Jemioły
18 maja 2024, 19:00

Koncert Łukasza Jemioły

W Noc Muzeów - „na ulicy Złotej pod trójką” - odbędzie się koncert Łukasza Jemioły, który zaprezentuje poezję polską (także lubelską), we własnych opracowaniach muzycznych. Początek o godzinie 19:00.

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi deskorolkarze lobbują u burmistrza

Młodzi chłopcy z Łukowa biorą sprawy w swoje ręce. Chcą zmian w miejskim skateparku. I osobiście powiedzieli o tym burmistrzowi.

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Bliżej do zmian na Skwerze Niepodległości. Poprawią alejki

Dwie firmy złożyły oferty w przetargu dotyczącego przebudowy alejek, placu zabaw oraz nowych nasadzeń zieleni na Skwerze Niepodległości w Puławach. Roboty się rozpocząć i zakończyć w tym roku. Koszty wyniosą kilka milionów złotych.

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują
galeria

Świdnik. Jak trzeba to i życie uratują

W czwartek na terenie galerii handlowej w Świdniku pojawił się nietypowy gość. Potrzebna była interwencja straży pożarnej, miejskiej, a także weterynarza. Drugie wezwanie dotyczyło kota, który utknął na drzewie.

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Cel Górnika Łęczna na mecz ze Stalą Rzeszów? Wygrać pomimo poważnych osłabień

Terminarz 33. kolejki ułożył się tak, że Motor Lublin gra na wyjeździe z Resovią, a Górnik Łęczna u siebie ze Stalą Rzeszów. Dla zielono-czarnych wynik sobotniego meczu (godz. 20) może okazać się kluczowy w kontekście walki o miejsce w strefie barażowej po zakończeniu sezonu zasadniczego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty