Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 września 2022 r.
17:14

Od środy nowe przepisy drogowe. Te dotyczą głównie pieszych

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
43 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Od środy będą obowiązywać zmiany w Prawie o ruchu drogowym. W przepisach pojawi się „przejście sugerowane”, na którym to piesi będą musieli przepuszczać pojazdy i zmienią się zasady przekraczania dróg rowerowych. A co z parkowaniem na chodniku?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przepisy, które będą obowiązywać od 21 września, wywołały niemało zamieszania. Głównie dlatego, że niektóre rzeczy ponazywały po nowemu, chociażby chodnik. Nie są to jedyne zmiany, a nieznajomość nowych przepisów może narazić na mandat zwłaszcza pieszych. Na co trzeba uważać?

Tędy nie przechodzić

Dzisiaj nie można przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych lub skrzyżowaniem, chyba że najbliższe takie przejście znajduje się w odległości większej niż 100 m (a my nie znajdujemy się na drodze dwujezdniowej).

Od środy ta zasada będzie dotyczyć nie tylko jezdni, ale także dróg dla rowerów. Jeśli więc pieszy przejdzie przez taką drogę w nieodpowiednim miejscu, narazi się na mandat, ale nie wszędzie, bo w ustawie pojawia się kolejna nowość, czyli…

Przejście sugerowane

Będzie to „nieoznakowane, dostosowane technicznie miejsce umożliwiające przekraczanie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przez pieszych, niebędące przejściem dla pieszych”.

W tym miejscu pieszy będzie mógł przejść, jednak nie będzie mieć pierwszeństwa przed pojazdami i będzie zobowiązany przecinać drogę prostopadle, w żadnym wypadku na skos. Nie można też spowodować zagrożenia w ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów.

Jak ustalić, czy dane miejsce jest „przejściem sugerowanym”? Tego już ustawa nie precyzuje.

Pieszy musi tu ustąpić!

Bez wątpienia pod definicję „przejścia sugerowanego” podpada większość pasów wymalowanych w Lublinie na drogach rowerowych biegnących wzdłuż chodników.

Nie są to pełnoprawne „przejścia dla pieszych”, bo są oznakowane tylko pasami na nawierzchni, bez pionowych znaków. A jeśli nie ma słupka ze znakiem, nie ma prawdziwego przejścia dla pieszych, jest tylko takie „sugerowane”.

W takim miejscu pieszy musi przepuścić rowerzystów.

Widoczne na zdjęciu przejście przez jezdnię jest pełnoprawnym przejściem dla pieszych, natomiast znajdujące się na ścieżce rowerowej jest tylko „sugerowanym” (fot. Dominik Smaga)

Co z tymi chodnikami?

Właśnie w tej sprawie powstało najwięcej zamieszania, bo zmienia się definicja chodnika. To, co potocznie byśmy nim dzisiaj nazwali, będzie od środy „drogą dla pieszych”. Natomiast chodnik został zdefiniowany w ustawie jako „część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego pieszych”.

Wciąż wolno parkować

Zmiany w przepisach nie zlikwidują parkowania w miejscach, które dzisiaj nazwalibyśmy potocznie chodnikiem. Tak przynajmniej twierdzą urzędnicy odpowiedzialni za organizację ruchu.

– Parkowanie na „drodze dla pieszych”, przy zachowaniu pewnych reguł, nadal będzie możliwe – stwierdza Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.

Nadal dopuszczalne będzie parkowanie na części dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu (do 2,5 t). Warunki będą te same, co dzisiaj: na jezdni nie ma zakazu zatrzymania lub postoju, dla pieszych zostaje 1,5 m chodnika, nie utrudnia się ruchu na jezdni.

Hulajnogą także można

Elektryczne hulajnogi, jak obecnie, muszą się poruszać drogami wyznaczonymi rowerzystom, a jeśli ich nie ma, to jezdnią, o ile dozwolona na niej prędkość nie jest większa niż 30 km/h. W innych przypadkach będą mogły „wyjątkowo” poruszać się drogą dla pieszych. – Z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych i ustępując im pierwszeństwa – zastrzega Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Takie zasady obowiązują już dziś. Czy jednak elektryczną hulajnogą będzie można się poruszać wśród pieszych pomiędzy rzędem zaparkowanych samochodów a rzędem budynków, jeżeli pieszym zostanie tu gwarantowane 1,5 metra, a dozwolona na jezdni prędkość będzie większa niż 30 km/h? Strażnicy twierdzą, że będzie to dozwolone, bo wciąż jest to „droga dla pieszych”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty