Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.
W ramach trwających konsultacji dotyczących miejskiego projektu tworzenia wspólnych ogrodów społecznych na terenie miasta Lublin mieszkanki i mieszkańcy mogą wypowiedzieć się m.in. w kwestiach takich jak:
- forma schematu uruchomienia takich ogrodów
- sposób, w jaki Urząd Miasta ma wesprzeć ich tworzenie
- liczebność grupy mieszkańców, która będzie odpowiedzialna za tworzenie pojedynczego ogrodu
- jak powinien wyglądać regulamin korzystania z takich miejsc.
Do wzięcia udziału w konsultacjach zachęca Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji:
– Zakładanie ogrodów społecznych, czyli naturalnych, zielonych przestrzeni przez lokalne wspólnoty, staje się coraz bardziej popularne i stanowi uzupełnienie oferty tradycyjnych Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Mieszkankom i mieszkańcom Lublina również chcemy umożliwić tworzenie takich miejsc i wspólnie z nimi przygotować ich koncepcję. Zapraszam do udziału w trwających konsultacjach społecznych w tym temacie.
Wszystkich zainteresowanych projektem zarówno osoby indywidualne jak i organizacje pozarządowe oraz Rady Dzielnic, Urząd Miasta zaprasza do zapoznania się z materiałami na stronie internetowej: www.lublin.eu/ogrodyspoleczne, a także do przesyłania swoich propozycji i uwag na adres e-mail: konsultacje@lublin.eu. Lubelski system ogrodów społecznych, po konsultacjach z mieszkankami i mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i Radami Dzielnic, zostanie zaprezentowany na początku maja.
Ogród społeczny, to przestrzeń, gdzie wspólnota zajmuje się uprawą roślin i wspólnie się rekreuje. Ogrody społeczne to swoiste uzupełnienie popularnych ROD-ów, jednak w ogrodach społecznych zajmowanie się nimi odbywa się przez grupę mieszkańców, a nie indywidualne jednostki czy rodziny. Takie miejsca funkcjonują m.in. w Warszawie, Krakowie czy Łodzi.