To już ostatnie dni przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy suszowej. W niedzielęotwarte były wszystkie oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Najwięcej pracy miał oddział ARiMR w Opolu Lubelskim, ze względu na strukturę upraw w tamtym rejonie (duża liczba sadów). – Do niedzieli nasz oddział w Opolu przyjął blisko 2000 wniosków o przyznanie pomocy w związku z wystąpieniem suszy, z czego 750 złożyli właściciele plantacji porzeczki – mówi Andrzej Bieńko, dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. –W tym oddziale spodziewamy się 4000 wniosków – dodaje.
Wnioski można składać do 30 września. Należy dołączyć protokół komisji szacującej straty wyrządzone przez suszę. – Jeśli ktoś jeszcze nie ma takiego protokołu, to nie przeszkadza w złożeniu wniosku. Dokument należy donieść w ciągu 7 dni roboczych – dodaje dyrektor Bieńko.
Na pomoc rolnikom, którzy ponieśli straty, rząd przeznaczył w całym kraju 450 mln zł. Przewidziana maksymalna wysokość pomocy wynosi 800 zł/ha w przypadku drzew i krzewów owocowych i 400zł/ha dla pozostałych upraw rolnych.
Te kwoty będą jednak pomniejszone o 50 proc. w przypadku, gdy co najmniej połowa powierzchni upraw nie była ubezpieczona. Jest też jeszcze jeden warunek. Straty suszowe muszą wynieść powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat.
Poza wnioskami suszowymi rolnicy, którzy odwiedzili wczoraj lubelski oddział ARiMR, pytali o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. – Nabór rozpocznie się 19 października. Do 17 listopada czekamy na wnioski w ramach „Modernizacji” na inwestycje związane z rozwojem produkcji prosiąt, mleka krowiego i bydła mięsnego – dodaje dyrektor Bieńko. Maksymalna kwota do pozyskania w ramach programu „Modernizacja gospodarstw rolnych 2014-2020” to aż 900 tys. zł, przy tej samej wysokości wkładzie własnym.