Nawet o dwie godziny krócej niż dotychczas mają czekać pacjenci na nowym szpitalnym oddziale ratunkowym szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej - zapowiadał we wtorek podczas oficjalnego otwarcia jego szef. Pierwsi chorzy będą to mogli sprawdzić już w środę
Krótszy czas oczekiwania to główna korzyść dla pacjentów. Może to być godzina a nawet dwie różnicy. Powierzchnia SOR-u, po rozbudowie jest dwa razy większa i przekracza teraz 1100 mkw. Do tego supernowoczesny sprzęt medyczny. Warunki udzielania świadczeń są na miarę XXI wieku – zaznacza Leszek Stawiarz, kierownik SOR szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
– To w tym momencie najnowocześniejszy SOR w województwie lubelskim i jeden z najbardziej nowoczesnych w kraju – dodaje Gabriel Maj, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej.
Na nowym szpitalnym oddziale ratunkowym jest 19 łóżek dla pacjentów, w tym 3 do intensywnej terapii. – Mamy też specjalne pomieszczenia dla pacjentów toksykologicznych, dwa gabinety konsultacyjnej, których do tej pory w ogóle nie było i cztery gabinety lekarskie – wylicza Stawiarz. – W rejestracji, gdzie dotychczas pracowały dwie osoby, teraz pacjentów będzie obsługiwać trzech pracowników.
Rocznie na szpitalny oddział ratunkowy przy Kraśnickiej trafia ok. 45 tys. pacjentów czyli średnio ok. 125 osób w ciągu doby. To najwięcej w województwie. – Oznacza to, że średnio co czwarty lublinianin odwiedza przynajmniej raz w roku nasz SOR – mówi dyr. Maj.
Rozbudowa i modernizacja szpitalnego oddziału ratunkowego razem ze sprzętem medycznym kosztowała ok. 12,5 mln zł (koszt sprzętu to 3,5 mln zł). – Do tego trzeba dodać lądowisko dla helikopterów pogotowia lotniczego, które od ubiegłego roku przyjmuje pacjentów przez całą dobę. Razem z nowym oddziałem ratunkowym zapewniamy kompleksową nowoczesną opiekę – mówi dyr. Maj.
* Szpital przy al. Kraśnickiej jest w trakcie kilku innych inwestycji w ramach dużego projektu, w którym bierze udział też kilka innych szpitali z województwa. Modernizację przeszedł już oddział wewnętrzny za ok. 1,1 mln zł, na ukończeniu jest oddział ginekologii i położnictwa (ok. 12,8 mln zł), w planach jest też modernizacja rehabilitacji leczniczej (ok. 3,5 mln zł) oraz remont oddziału urologii (ok. 8,6 mln zł).