Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2016 r.
9:06

Palikot o Zycie Gilowskiej: Wspaniała, inteligentna i żarliwa! Wspomnienia o premier ze Świdnika

Zyta Gilowska
Zyta Gilowska

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarła Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat. Od kilku lat chorowała na serce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niezwykle energiczna, mówiła z szybkością karabinu maszynowego, słynęła z ciętych ripost, doskonale znała się na ekonomii, twarda rozmówczyni, wspaniała, pełna humoru kobieta – takie najczęściej wspominają prof. Gilowską osoby, które ją znały.

Zyta Gilowska urodziła się 7 lipca 1949 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Później związała się z Lubelszczyzną. Doktoryzowała się i habilitowała na UMCS, a postanowieniem prezydenta RP z 16 sierpnia 1999 r. otrzymała tytuł naukowy profesora. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie od 2001 r. zajmowała stanowisko profesora zwyczajnego.

Marka w indeksie

– Bardzo dużą wagę przywiązywała do naszych relacji ze studentami. Była bardzo wymagająca, ale studenci mieli świadomość, że informacja w indeksie, iż uczęszczało się na seminarium do prof. Gilowskiej, to była marka. Doskonale o tym wiedzieli i podejmowali ten trud, bo to się później opłacało – opowiada prof. Marian Żukowski, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL, który funkcję objął na prośbę Gilowskiej, gdy ta coraz bardziej angażowała się w życie polityczne.

Burzliwą przygodę z polityką rozpoczynała w Świdniku, gdzie w latach 1990-98 była miejską radną. W latach 90. działała w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności. Następnie zaangażowała się w tworzenie lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej i w 2001 r. z pierwszego miejsca na liście w okręgu lubelskim dostała się do Sejmu. Zasiadała w prezydium klubu parlamentarnego PO, przewodniczyła regionowi lubelskiemu, była nawet wiceprzewodniczącą partii.

"Nie traciła czasu"

– Była wspaniała, inteligentna i żarliwa! Pomagałem jej trochę w tej kampanii i pamiętam zawsze bardzo merytoryczne i rzeczowe rozmowy. Nie traciła czasu na drobiazgi i plotki – wspomina Janusz Palikot, który w 2005 r. przejął po Gilowskiej kierownictwo w lubelskiej Platformie.

Z PO wystąpiła w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Zarzucano jej, że zatrudniła w swoim biurze poselskim swoją synową oraz opłacała pracę swojego syna Pawła Gilowskiego jako eksperta prawnego z pieniędzy przeznaczonych na obsługę biura. Gilowska zdecydowanie odpierała te zarzuty i po tych wydarzeniach postanowiła odejść z PO. Wtedy zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości.

"Potrafiła przekonywać"

– Była wyjątkową osobą na polskiej scenie politycznej, życie państwowe traktowała jako służbę publiczną. Miała swoją wizję państwa, do której potrafiła przekonywać jak mało kto – wspomina Artur Soboń, dziś poseł PiS ze Świdnika, a wtedy pracownik tamtejszego magistratu.

W styczniu 2006 roku prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał Zytę Gilowską na wicepremiera i ministra finansów. Została odwołana 24 czerwca 2006, kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej „kłamstwo lustracyjne”. Sąd lustracyjny orzekł jednak, że złożyła ona zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. 22 września 2006 została powołana na wniosek premiera na stanowiska ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, kandydując z listy PiS w okręgu poznańskim i otrzymując 54 307 głosów. W styczniu 2008 złożyła mandat poselski. 16 lutego 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał ją w skład Rady Polityki Pieniężnej.

Zrezygnowała sama w 2013. Według „Gazety Wyborczej”, w Radzie miała opinię „jastrzębia”, dążącego do podwyższania stóp procentowych. Jednak z powodu złego stanu zdrowia była nieobecna podczas wielu posiedzeń RPP.

Żelazna dama

Nazwisko Gilowskiej, nazywanej przez media „Żelazną Damą”, często powracało na pierwsze strony gazet, kiedy PiS szukał kandydatów na stanowisko ministra finansów lub premiera. W 2014 r. mówiło się, że mogłaby ona rywalizować z Krzysztofem Żukiem o fotel prezydenta Lublina. – Jeśli ktoś myśli, że dałoby się ją namówić do czegoś, czego ona nie chciała, to jej w ogóle nie znał – przyznaje poseł Soboń.

Współpracownicy z uczelni wspominają ją nie tylko jako osobą wymagającą, ale przede wszystkim życzliwą, przyzwoitą, pełną humoru i religijną. – W poglądach była bezkompromisowa. Ale ten obraz medialny „Żelaznej Damy” w wymiarze prywatnym w żaden sposób się nie potwierdzał – przyznaje Zdzisław Błasiak, który przez wiele lat pracował z Zytą Gilowską w Katedrze Bankowości KUL. – Chciała wydać podręcznik do finansów publicznych, ale nie zdążyła. Może uda się nam zebrać jej wszystkie wykłady. To są prawdziwe perełki, bo pani profesor każdy wykład zaczynała od definiowania pojęć, które nigdzie zdefiniowane nie były – dodaje.

Msza św. żałobna w intencji prof. Zyty Gilowskiej odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia, o godz. 13 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku, po czym nastąpią uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

28 kwietnia w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę pomostową EDA ws. pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Bez tej umowy nie będzie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce

Zmieniliśmy w 16 obszarach wiele kluczowych kwestii, dzięki temu inwestycja staje się pewniejsza – zapewnił Donald Tusk. A kiedy rozpocznie się budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce?

Madryt: pusta stacja metra po ewakuacji pasażerów

Ciemność i chaos. Hiszpania i Portugalia bez prądu

W Madrycie i Lizbonie nie działało metro i sygnalizacja świetlna. W obu krajach stanęły pociągi, a w Portugalii brak prądu zakłócił funkcjonowanie części szpitali.

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Po alkoholu i bez badań. A na liczniku 173 km/h

Miał być tylko mandat za przekroczenie prędkości, ale skończyło sie znaczniesurowszą karą. Przekonał się o tym 46-letni kierowca z powiatu janowskiego.

Australia —  unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia — unikalne miejsca, które musicie poznać!

Australia to jeden z najbardziej niesamowitych krajów na świecie. Z jego wyjątkowymi widokami, niezwykłą przyrodą i bogactwem krajobrazów, jest to doskonałe miejsce na wakacyjny wyjazd. W niniejszym artykule przedstawiono kilka luksusowych miejsc, które warto zobaczyć, wybierając się w podróż po Australii. Znajdziesz tu wszystko, od tropikalnych wycieczek na wyspy z Wielką Rafą Koralową, po relaks w luksusowych hotelach, a nawet przygodę na jachcie. Przygotuj się na niezapomnianą podróż na Antypody!

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

Cztery osoby ranne w wypadku na drodze krajowej nr 2

W poniedziałek po południu na drodze krajowej nr 2 w miejscowości Tłuściec samochód osobowy wypadł z drogi. Cztery osoby zostały ranne.

Tanew Majdan Stary ograła 4:0 Kryształ Werbkowice

Strzelecki popis Mateusza Dziurdzy z Tanwi Majdan Stary. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary nie odpuszcza walki o awans. W sobotę ekipa trenera Bogdana Antolaka pokonała na swoim boisku odmieniony wiosną Kryształ Werbkowice. Bohaterem gospodarzy okazał się Mateusz Dziurdza, który strzelił dla Tanwi aż cztery gole

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi
23 maja 2025, 0:00

Lublinalia 2025: Bilety już w sprzedaży, ale jeszcze nie wiadomo, kto wystąpi

Znamy datę imprezy, wiemy ile kosztują bilety, ale nie wiemy, kto jest na liście wykonawców. A organizatorzy Lublinaliów zapewniają, że będą to "3 dni szalonej zabawy".

Wyrwa zabezpieczona
galeria

Ogromna wyrwa w Bugu zagrażała Jabłecznej. Ale znaleźli na to sposób

100-metrowa wyrwa w Bugu już nie zagraża prawosławnemu klasztorowi w Jabłecznej. Wody Polskie wydały blisko pół miliona złotych na zabezpieczenie linii brzegowej.

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty