Zakończył się II Ogólnopolski i I Międzynarodowy Konkurs Literacki „Lubelszczyzna w legendach”. Jego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego
W konkursowych zmaganiach udział brali uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych z całej Polski oraz dzieci w wieku 7-13 lat uczące się w polskich szkołach poza granicami kraju. Ich zadaniem było stworzenie legendy związanej z dowolnie wybranym zabytkiem znajdującym się na terenie Lubelszczyzny.
W kategorii uczniów szkół w Polsce I miejsce otrzymała Karolina Fatla (SP Sióstr Urszulanek w Lublinie – zdjęciu z prawej) za „Legendę o Złotym Ptaku z Bramy Trynitarskiej”. II miejsce zajęła Iga Krawczyk (SP nr 11 w Chełmie) za „Legendę o szlachcicu, pięknej młynarzównie i złotej karocy”, a III miejsce Zofia Łukaszewicz (Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Lublinie) za „Dobry Jan i Czwartkowe Wzgórze”. Wyróżnienia trafiły do Zuzanny Błaszczyk (SP nr 1 w Strykowie) za „Pałac w Różance” i Kajetana Kostki (SP w Janowcu) „Legenda o zamku w Janowcu”.
W kategorii szkół polonijnych jury zdecydowało nie przyznawać pierwszego miejsca. Druga nagroda powędrowała do Władysława Bociana (Szkoła Języka Polskiego w Tarnopolu) za „Legendę o Lubelu, Luciu i Leo”, a trzecia trafiła do Aliny Miszuły (Szkoła Polska Nowy Rozdół) za „Bramę Rybną w Lublinie”.
W kategorii prac plastycznych dodatkowo wyróżniono Macieja Lasockiego (Polska Szkoła Dokształcająca w Bayonne) za „Lubelszczyznę” i do Tosi Brzezińskiej (Polska Szkoła Wexford) za „Wiatrak z Zygmuntowa”.
- We współczesnym świecie pielęgnowanie i rozwijanie dziedzictwa kulturowego oraz historii własnego regionu jest w wychowaniu młodego człowieka szczególnie ważne – podkreśla Urszula Wesołowska, dyrektor SP nr 3 w Lublinie. – Związek z małą ojczyzną oraz wartości, jakie tkwią w przyrodniczym, kulturowym i społecznym otoczeniu, mają wpływ na postawę uczniów wobec ludzi i świata.