W piątek przy ul. Popiełuszki 5 na lubelskiej Wieniawie otwarta została Piwnica Labiryntu. To miejsce stworzone z myślą o młodzieży.
– To kolejne miejsce w naszym mieście, które przeznaczone jest na działania młodych i dla młodych. Otwarcie tej przestrzeni w nowej odsłonie możliwe było między innymi dzięki wsparciu ze strony naszego partnera – IKEA, który w pełni wyposażył ją w meblei potrzebny sprzęt – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Piwnicę Labiryntu prowadzi Stowarzyszenie Marsz Równości. Lokal otwarty będzie od wtorku do niedzieli w godz. 12-19. Młodzież będzie mogła tutaj stale korzystać ze wsparcia psychologicznego i prawnego.
Podczas piątkowego otwarcia rozmawiano o sytuacji młodych w mieście, ich potrzebach i planach na przyszłość. Dzisiaj (2 grudnia) od 14 prowadzone będą z kolei warsztaty z malowania toreb i koszulek, a od 18 do 21 zaplanowano karaoke.
Piwnica Labiryntu to ósma przestrzeń młodzieżowa utworzona w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży.
– To powód do dumy i radości – podkreśla Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka ds. ESM. – Powstała sieć, w ramach której rozwijana jest współpraca na przeróżnych polach, co jest sukcesem w skali krajowej i międzynarodowej. Te miejsca i działania młodych osób są dowodem na to, że jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży i wychodzimy naprzeciw różnorodnym potrzebom młodych osób – dodaje.
Pierwsza przestrzeń jaka powstała dla młodych to Hej! na ul. Peowiaków 11. Otwarto ją we współpracy z IKEA w ramach działania „Przestrzeń Młodych” („Youth Space”) w inicjatywie bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która korzysta z dofinansowania pochodzącego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.
Z kolei na początku lipca na Felinie pod okiem Stowarzyszenia Kulturalny Felin rozpoczął działalność ReWir. Młodzież z dzielnicy Rury od września spotyka się w Po prostu Fajnym Miejscu, funkcjonującym pod opieką Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Bona Fides oraz Fundacji 5Medium.
W Śródmieściu, najbardziej młodzieżowej dzielnicy Lublina z uwagi na bliskość uczelni wyższych, oprócz Hej! działa przestrzeń młodzieżowa Prusa 2. Opiekuje się nią Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego i Fundacja Animatorów i Twórców Kultury TRACH. Sieć powiększyła się jesienią tego roku o istniejącą od 4 lat Bazę z ul. Długiej 88 oraz Kosmos na Wieniawie, działający pod opieką Fundacji Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży TEATRIKON. Wczoraj (30 listopada), do sieci dołączył Punkt Kultury z ul. Skibińskiej 21.
Do tej pory wszystkie działające przestrzenie odwiedziło ponad 10 tys. młodych.