Za niecałe dwa tygodnie ma się zacząć rozbiórka budynku przy Wieniawskiej 11, gdzie działa sklep Biedronka. Najbliższy piątek będzie ostatnim dniem działalności sklepu. W tym miejscu ma stanąć siedmiopiętrowy budynek, którego większość zajmą mieszkania.
Prawomocne pozwolenie na budowę przy Wieniawskiej ma firma TK Finans Tomasz Księżopolski. – Około 20 września zaczniemy rozbierać budynek, w którym znajdują się sklepy – zapowiada inwestor. Biedronka już wywiesiła na drzwiach kartkę z informacją, że ostatnim dniem handlu będzie najbliższy piątek. Policzone są też dni sąsiadującego z nią ciucholandu. – Sklepy opuszczą budynek do 15 września. Potem obiekt będzie pusty. Budowa nowego potrwa około 24 miesięcy.
Co zamiast Biedronki
W miejscu parterowego baraku z 1944 roku ma powstać budynek mieszkalno-usługowy. Zaprojektowało go lubelskie biuro architektoniczne Plewa.
– Na dole będzie sklep Biedronka, na pierwszym piętrze biura, a powyżej sześć kondygnacji mieszkań – wymienia inwestor. Projekt zakłada, że lokale mieszkalne będą mieć powierzchnię od niespełna 40 do blisko 140 mkw. – Łącznie będzie 112 mieszkań, około 60 proc. będzie klimatyzowanych. W części lokali będą loggie. Podziemny parking będzie mieć trzy kondygnacje i 118 miejsc.
Tu też szykują budowę
Wiadomo już, że w tym rejonie można się spodziewać kolejnych inwestycji. 28 lipca Urząd Miasta wydał pozwolenie na budowę na rogu Jasnej i Wieniawskiej.
– Decyzja jest ostateczna od 14 sierpnia. Obejmuje budowę obiektu mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze i garażem podziemnym – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. Decyzja umożliwia też rozbiórkę budynków przy Wieniawskiej 5, 7 i 9 oraz parterowego obiektu przy Jasnej 7a, z którego wyprowadziła się już większość sklepów.
Lokale też mogą zniknąć
Na budowę zanosi się też po „knajpianej” stronie podwórka przy Jasnej. W miejscu parterowego budynku z lokalami gastronomicznymi miałby powstać nowy „budynek wielofunkcyjny”. – O funkcji usługowej, handlowej z powierzchnią sprzedaży poniżej 2 tys. mkw., biurowej i mieszkalnej wielorodzinnej – wylicza Góźdź.
O takiej inwestycji (plus garażu podziemnym) mówi wydana przez Urząd Miasta (na wniosek osoby fizycznej) decyzja o warunkach zabudowy przy Jasnej 7. Z takim dokumentem inwestor może się zabierać za prace projektowe, a potem starać o pozwolenie na rozbiórkę i budowę.